Czy poprzednie władze gminy Rudnik miały coś do ukrycia?

Gdy kończyła się poprzednia kadencja władze gminy Rudnik sformatowały dyski trzech służbowych komputerów – wójta, jego zastępcy i sekretarza. Sprawa na wstępie mocno zaniepokoiła nowowybrane władze (wójt Alojzy Pieruszka, obecnie stanowisko zastępcy jest wolne). Komputery oddano do serwisu by odzyskać dane. – Niestety większość przepadła nieodwracalnie. Udało się przywrócić jedynie niewielką część plików z komputera sekretarza – podaje Karina Lassak, obecny sekretarz gminy. – Okazało się, że użyto specjalnych programów bezpowrotnego kasowania.

Pod koniec lutego sprawa trafiła do prokuratury, jednak ku zdziwieniu urzędników gminy odmówiono wszczęcia postępowania, w dodatku nie podając uzasadnienia. Władze zapowiadają, że złożą na decyzję zażalenie. – Jednym kliknięciem zniszczono cztery lata pracy! Przecież to skasowanie prawnie chronionych danych urzędowych – mówi Lassak. Nowa sekretarz twierdzi, że próbowano się w tej sprawie kontaktować z byłymi włodarzami, jednak do tej pory nie doczekano się odpowiedzi. – Wszelkie próby wyjaśnienia sprawy traktowane są w kategorii gnębienia! – komentuje urzędniczka.

Zastępca wójta Rudnika poprzedniej kadencji (obecnie etatowy członek zarządu powiatu) Norbert Parys twierdzi, że nie mieli obowiązku prowadzenia dokumentacji elektronicznej. Sekretarz przyznaje natomiast, że utrata danych znacznie utrudnia obecną pracę urzędu. – Nikt nie robi takich rzeczy gdy nie ma niczego do ukrycia – uważa Lassak.

Urzędniczka podaje również, że ubiegła kadencja do chwili obecnej nie rozliczyła się ze służbowych telefonów komórkowych. – Nie ma aparatów, nie ma także bilingów wykonanych rozmów. Jedyne czego się nie pozbyto to rozliczenia telefonów stacjonarnych – wyjaśnia sekretarz. Tymczasem Parys tłumaczy, że dokonano cesji numeru telefonu, którym dysponował – z gminy na powiat. Aparat pozostał w jego posiadaniu. – Telefon ma 1,5 roku. Jest wart pewnie 1,22 zł. brutto, ale jeśli chcą, mogę go im oddać – dodaje N.Parys.

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here