VII Powiatowy Konkurs Gwary Śląskiej

Godać po naszymu to wcale nie takie łatwe zadanie, o czym 24 kwietnia mogli przekonać się uczestnicy kolejnej edycji konkursu gwary śląskiej, tradycyjnie zorganizowanego w ZSP nr 2 w Raciborzu.

W konkursie uczestniczyli uczniowie ze SP nr 3 w Brzeziu, ZSO w Rudach, ZSO z Bieńkowic, ZSP w Krowiarkach, SP w Zabełkowie, SP w Pietrowicach Wielkich, ZSP w Borucinie i ZSP w Babicach.

- reklama -

Musieli się oni wykazać: płynnością w używaniu gwary, dowcipem i wyobraźnią. A że wywiązali się z tego znakomicie, rywalizacja – mimo iż zacięta – była przede wszystkim dobrą zabawą.

Po szeregu konkurencji, jury w składzie: Julita Ćwikła, Lucyna Szłapka i Norbert Mika, wyłoniło zwycięzców i przydzieliło nagrody za trzy pierwsze miejsca:
I miejsce: Hanna Czogalik i Dagmara Skorupa – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Babicach.
II miejsce: Łukasz Weiser i Tomasz Przybylla – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krowiarkach.
III miejsce: Izabela Machura i Patryk Mrozek – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borucinie.

Konkurs zatem rozstrzygnięty, dzieciaki zadowolone z tej (jak powiedziała jedna z nauczycielek): „wspaniałej lekcji historii regionalnej”. Niezwykle pożytecznej lekcji, gdyż: „każdy z uczestników miał okazję utrwalić znajomość gwary śląskiej, jak również poznać różne odcienie bogatego dziedzictwa kulturowego śląsko-morawskiego pogranicza ziemi raciborskiej.” jak napisał Norbert Mika w pamiątkowym wpisie do kroniki szkolnej.

Jak zapowiadają organizatorzy – Anna Płonka i Iwona Dziki – już za rok kolejna edycja konkursu.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here