Zmieniamy się na dobre

Niewielu dziś pamięta początki działalności portalu raciborz.com.pl. W lutym minęło sześć lat od dnia kiedy powstał pomysł stworzenia witryny w internecie, na której mieszkańcy Raciborza mogliby zobaczyć najważniejsze i najświeższe informacje oraz zapowiedzi najbliższych wydarzeń.

Szybko powstał projekt, zawiązał się dwuosobowy zespół i ruszyliśmy. Początkowo niemal w ukryciu, uczyliśmy się projektować, pozyskiwać informacje, aktualizować serwis. Cieszyliśmy się, kiedy ilość odwiedzająch portal przekroczyła 100 osób dziennie.


Po kilku miesiącach przebudowaliśmy stronę, powstały nowe działy, nastał czas portalu drugiej generacji. W rocznicę od zarejestrowania adresu raciborz.com.pl, 7 lutego 2002 roku po raz pierwszy portal pojawił się „publicznie” z pokaźnym bilbordem na scenie sali RCK podczas koncertu Starego Dobrego Małżeństwa. Oglądalność stale rosła co zobowiązywało i inspirowało do dalszej pracy. W połowie 2002 roku został zarejestrowany tytuł wydawniczy „Raciborski Portal Internetowy” w Ogólnopolskim Sądowym Rejestrze Czasopism. Z uwagi na jego codzienną i bieżącą aktualizację, został sklasyfikowany jako dziennik. Rok później, w październiku 2003 roku wykonaliśmy przełomowy krok. Po kilku miesiącach przygotowań uruchomiliśmy system zarządzania informacją CMS oraz nowy układ graficzny portalu. Portal trzeciej generacji w prawie niezmiennej szacie funkcjonował trzy i pół roku. W tym czasie popularność naszego serwisu stale rosła, powoli zdobywaliśmy uznanie i miejsce w gronie lokalnych mediów. Zespół liczył już kilka osób, trzon redakcji stanowiła Magda Trojanowska i Wojtek Trojanowski, którego teksty do dziś wspominają niektórzy Czytelnicy.


Aktualnie portal jest uznanym w regionie serwisem informacyjnym. Jako sukces odbieramy oglądalność blisko 200 tysięcy wizyt miesięcznie, wejścia z kilkudziesięciu krajów świata (3,9% USA, 2,1% Niemcy, 0,2% Holandia i W.Brytania), z wszystkich kontynentów. raciborz.com.pl jest najpopularniejszym multimedium na Raciborszczyźnie, co osiąga dzięki otwartości na współredagowanie serwisu przez Czytelników oraz przez umożliwienie swobodnej wypowiedzi i komentowania wydarzeń czy informacji regionalnych. Przez niespełna dwa lata pod artykułami portalu internauci umieścili ponad 33 tysiące komentarzy.


Dziś nadszedł czas zmiany. Przechodzi do historii nasz „portal III”, do którego wszyscyśmy się przyzwyczaili. Ktoś zapyta: dlaczego? Codziennie kilka tysięcy osób sięga po informację na raciborz.com.pl Od pewnego czasu, z trudem pokonujemy problemy związane z ruchem w sieci jaki wywołują tak liczne odwiedziny portalu. Przysłowiowa „kropka nad i” zapadła kiedy w godzinach porannych w dzień po wyborach samorządowych, po wyniki na portal sięgnęło ponad 18 tysięcy osób. Serwer i nasze oprogramowanie sprzed trzech lat nie sprostały. Zapadła ostatecznie decyzja o zmianie technologii oraz funkcjonalności serwisu.
Po kilku miesiącach prac oddajemy naszym Czytelnikom, nową wersję IV – Raciborskiego Portalu Internetowego. Mamy nadzieję, że portal nowej generacji wywoła pozytywny odzew i będzie sprzyjał jego rozwojowi, co wyraża się w służbie mieszkańcom regionu, czyli jego głównej misji.


W kwietniu 2006 roku obowiązki wydawcy portalu przejęła firma Raciborskie Media, która działa głównie w obszarze mediów internetowych. Od samego początku celem podstawowym redakcji oraz nowo powstałego wydawnictwa było i jest szybkie i rzetelne docieranie z informacją do szerokiego grona Czytelników oraz tworzenie i oferowanie usług dla obecnych i przyszłych Czytelników jak też partnerów biznesowych. Tym ostatnim oferujemy nowoczesne rozwiązania reklamowe, projektowe i multimedialne.


Od sierpnia 2006 roku, wydajemy dwutygodnik o nazwie „Gazeta-Informator Raciborski”. Tytuł pojawił się na rynku głównie z myślą o Czytelnikach, którzy nie korzystają z dostępu do internetu. Jego misją jest, obok informowania o aktualnych wydarzeniach w regionie, utrwalanie w świadomości przekonania, że informacja powinna być szybka, bezpłatna i dostępna w każdej chwili. Takie cechy informatora posiada wyłącznie portal internetowy. Jedyny interaktywny dziennik w regionie.

Ireneusz Burek
redaktor naczelny wydawnictwa

- reklama -
- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here