
Historię ogłoszenia Konstytucji oraz koncert pieśni patriotycznych i regiljnych w wykonaniu chóru z Brzezia usłyszeli zebrani w muzeum.
27 kwietnia (piątek) z okazji zbliżającej się rocznicy Konstytucji 3 Maja, w murach raciborskiego muzeum, odbył się koncert Chóru Parafii Św. Ap. Mateusza i Macieja z Raciborza-Brzezia pod dyrekcją Aleksandry Gamrot. Słowo wprowadzające wygłosiła Aleksandra Fleger (nauczyciel historii w Gimnazjum nr 3). W swoim wystąpieniu przybliżyła historię związaną z ogłoszeniem konstytucji oraz znaczeniem dla Polski w ówczesnych czasach.
Część artystyczną spotkania rozpoczęto pieśnią „Witaj majowa jutrzenko”, utworem pochodzącym z czasów powstania listopadowego 1830r. Następnie chór zaprezentował cykl pieśni patriotycznych oraz religijnych.
W drugiej części koncertu publiczność mogła wysłuchać pieśni Stanisława Moniuszki, twórcy polskiej opery narodowej. Utwory „Gdybym rannym słonkiem” oraz „Różyczka” zaśpiewała solo Marta Gamrot (sopran). Całość przeplatana była recytacją wierszy patriotycznych w wykonaniu Michała Burka.
Chórowi oraz solistce akompaniował na fortepianie Paweł Kowol.
//i/





![Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/milosz-szymanski.jpg)

![„Racibórz prozą zaczarowany” po raz dwunasty. Znamy zwycięzców konkursu [ZDJĘCIA] „Racibórz prozą zaczarowany” po raz dwunasty. Znamy zwycięzców konkursu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/slawek-gortych-21.jpg)




![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)




![Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu [ZDJĘCIA] Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/kpp-raciborz-komendant-tomasz-hynek.jpg)

![Tragiczne zdarzenie w Ligocie Tworkowskiej. Wędkarz utonął w swoim samochodzie [ZDJĘCIA] Ligota Tworkowska, Stare Nieboczowy: Wędkarz utonął w swoim samochodzie](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2018/05/ligota7-218x150c.jpg)

![Nowy ambulans, poradnia urologiczna i spory zastrzyk gotówki dla wodzisławskiego szpitala [ZDJĘCIA] Szpital w Wodzisławiu Śląskim](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2018/03/SZPITAL-WODZISLAW-218x150c.jpg)



