Nowy ambulans, poradnia urologiczna i spory zastrzyk gotówki dla wodzisławskiego szpitala [ZDJĘCIA]

Szpital w Wodzisławiu Śląskim

1,2 mln zł – taką kwotę wojewoda śląski przeznaczył na dofinansowanie inwestycji w Powiatowym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach.

W celu rozwoju działalności szpitala w powiecie wodzisławskim w zakresie zabiegowym, a szczególnie – w zakresie chirurgii onkologicznej, w pomieszczeniach byłego bloku operacyjnego powstać ma zaplecze zabiegowe pod zabiegi operacyjne i pracownie zabiegowe. Kwota w wysokości 1,2 mln zł przyznana przez wojewodę śląskiego z rezerwy ogólnej stanowi 80% wartości inwestycji, co oznacza, że Powiat Wodzisławski i PP ZOZ wyasygnują dodatkowe 300 tys. zł na tzw. wkład własny. W sumie więc, powiatowe szpitale, dzięki współpracy władz powiatu i służb wojewody śląskiego, zasilone zostaną dodatkowo o 1,5 mln zł. W chwili obecnej załatwiane są formalności niezbędne do podpisania umowy dotacyjnej. Wiadomo jednak, że środki będą musiały zostać wykorzystane do końca roku.

- reklama -

Jednocześnie wodzisławski szpital, dzięki środkom przekazanym przez Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, wzbogacił się o nową karetkę ratunkową. Nowy ambulans to Renault Master L2H2 ze specjalistycznym wyposażeniem medycznym, m.in. defibrylatorem, urządzeniem do kompresji klatki piersiowej, zestawem transportowym oraz respiratorem karetkowym. Całkowita wartość ambulansu wraz ze sprzętem wyniosła niemal pół miliona złotych, z czego 494 tys. zł stanowiła dotacja otrzymana z budżetu wojewody śląskiego.

Do użytku szpitala, po remoncie i doposażeniu, oddana została również poradnia urologiczna, która wzbogaciła się m.in. o nowoczesny aparat do badań urodynamicznych. – W tej chwili mamy salę zabiegową, w której możemy wykonywać zabiegi cystoskopowe, ewentualnie małe zabiegi chirurgiczne. Mamy nowy aparat do badań urodynamicznych. To będzie pierwszy wstępny etap do ewentualnie leczenia zabiegowego kobiet na Oddziale Ginekologicznym. Mamy nowe dwa cystoskopy, więc badania będziemy mogli wykonywać tu, w poradni – opowiadał kierownik poradni urologicznej, Jacek Węglorz. To jednak nie wszystko: – To, co chyba jest najistotniejsze dla męskiej części naszego społeczeństwa, to aparat ultrasonograficzny z jedyną na terenie powiatu taką głowicą do badań gruczołu krokowego, z możliwością pobierania wycinków z tego gruczołu. To będziemy mogli w tej chwili wykonać w tym budynku, w tej poradni. Dotychczas pacjenci byli odsyłani do oddziałów urologicznych w Jastrzębiu lub w Rybniku – tłumaczył lekarz.

Po remoncie, poradnia urologiczna w PP ZOZ w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach stała się jedną z lepszych poradni w regionie.

publ. /k/
Fot. Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here