HALOWE MISTRZOSTWA

5 czerwca 2007 r. odbyły się III Halowe Mistrzostwa Raciborza Modeli Szybowców o Puchar Prezydenta Miasta. Zawody przeprowadzone były na hali sportowej Nie była to sprawa łatwa, gdyż zbyt mocny rzut powodował wystąpienie turbulencji i wytrącenie szybowca ze stabilnego lotu. Ważnym elementem było również odpowiednie wyważenie modelu, a przy jego wadze rzędu kilku gram, liczyły się ułamki grama.

Aby uplasować się w czołówce zawodników należało osiągnąć czas lotu, bliski zeszłorocznemu rekordowi, który ustanowiła Katarzyna Szymańska z SP13 i wynosił 17,2 sekundy.

Największy skład wystawiła SP1. Jej 2 drużyny reprezentowało 18 uczniów z klas 2 – 6. Wykonali oni swoje modele na zajęciach koła modelarskiego, niektórzy również z pomocą rodziców w domu.

Poziom zawodów wzrasta z roku na rok. Z zadowoleniem obserwowaliśmy wspaniałe, stabilne loty modeli większości zawodników – mówili organizatorzy zawodów. Rekordu zeszłorocznego nie udało się pokonać. Do jego wyrównania zabrakło zaledwie 1,1 sekundy.
Puchary i dyplomy zostały wręczone w kilku kategoriach.

W kategorii dzieci do lat 9 miejsca zdobyli:

- reklama -

1 miejsce – Dżesika Szymańska, SP13 – czas – 15,6

2 miejsce – Michał Krawczyk, SP1 – czas – 12,8

3 miejsce – Aleksandra Ardeli, SP1 – czas 9,2

4 miejsce – Michał Bylica, SP1 – czas 8,4

W kategorii do lat 13 zwycięzcami zostali:

1 miejsce – Paweł Czech, SP13 – czas 16,1

2 miejsce – Tomasz Błaszczok, SP18 – czas 15,5

3 miejsce – Rafał Smoleń, SP15, czas – 15,4

W kategorii drużynowej na kolejnych miejscach uplasowali się:

1 miejsce – SP18

2 miejsce – SP13

3 miejsce – Koło Modelarskie „Lotnik” (SP1)

4 miejsce – SP1

5 miejsce – SP15

Łyk historii

W grudniu 2004 roku w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi odbyły się „I Otwarte Halowe Mistrzostwa Szkoły Modeli Latających”, o Puchar Dyrektora Szkoły.
Wtedy w zawodach wzięło udział łącznie 15 uczniów z SP1 i SP13 z Raciborza oraz uczniowie z Pogrzebienia.
W kategorii dzieci do lat 10 I miejsce i Puchar Dyrektora Szkoły zdobyła Dżesika Szamańska z SP13 (opiekun – Piotr Szymański)
W kategorii dzieci do lat 12 I miejsce zdobył Grzegorz Żukowski SP1 (opiekun – Krzysztof Ciszek).
Zawody organizował ówczesny wicedyrektor SP1, Krzysztof Ciszek. W sędziowaniu pomagał mu Marek Łysakowski z Salezjańskiego Koła Modelarskiego „Nielot”.
Po tych zawodach wspólnie postanowili je kontynuować oraz rozszerzyć rangę
i formułę zawodów.
Od 2005 roku corocznie organizują Mistrzostwa Raciborza. Cieszą się one dużym powodzeniem wśród uczniów naszych szkół. Mamy nadzieję, że w następnych latach będziemy mogli kontynuować to przedsięwzięcie – podsumowują z nadzieją organizatorzy zawodów.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here