Zabytki powiatu raciborskiego

„Zabytki powiatu raciborskiego” to nowa publikacja traktująca o ziemi raciborskiej i pierwszy od lat 60. katalog obejmujący najcenniejsze zabytki raciborskich gmin.


- reklama -Znajdziemy tu zabytki gmin: Kornowac, Krzanowice, Krzyżanowice, Kuźnia Raciborska, Nędza, Pietrowice Wielkie, Racibórz i Rudnik.

Autorem opracowania jest Grzegorz Wawoczny, który przygotował notki o zabytkach w konsultacji z: Joanną Muszałą-Ciałowicz (Miejski Konserwator Zabytków i dyrektor Muzeum w Raciborzu), dr. Norbertem Miką (historyk, autor szeregu prac naukowych) oraz Pawłem Newerlą – znanym badaczem raciborskich dziejów. W książce wykorzystano najnowszą literaturę i stan badań. Notki zostały uporządkowane wedle gmin i sołectw, a w przypadku Raciborza tematycznie: obiekty sakralne (kościoły); sztuka sepulkralna, kaplice, krzyże i statuy; obiekty użyteczności publicznej; architektura przemysłowa oraz wille, kamienice i kompleksów budynków.


Cennym dopełnieniem „Zabytków” są kolorowe archiwalne i współczesne zdjęcia autorstwa Bolesława Stachowa, Grzegorza Utrackiego, Grzegorza Wawocznego i Ewy Wawoczny. Książka została opracowana i wydana ze środków finansowych Starostwa Powiatowego w Raciborzu. Celem publikacji jest dostarczenie mieszkańcom Raciborszczyzny informacji o materialnych śladach działalności przodków. Stąd wzmianki o budowlach i ich fundatorach, pochodzących z różnych epok, od średniowiecza aż niemal po czasy współczesne – mówi Adam Hajduk starosta raciborski. Książka pt. „Zabytki powiatu raciborskiego” zawiera również streszczenia w językach niemieckim i angielskim.  

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here