Skauting ma 100 lat

0

1 sierpnia skauci całego świata obchodzą stulecie skautingu pod hasłem „Jeden świat – jedno przyrzeczenie”. Z tej okazji harcerze i skauci odnowili przyrzeczenie skautowskie; w Polsce m.in. na Jasnej Górze tysiące osób ponownie zobowiązało się do służby i braterstwa.Za początek skautingu uważa się pierwszy obóz harcerski dla angielskich chłopców zorganizowany w 1907 przez Roberta Baden-Powella. W założeniu miał to być dobrowolny ruch wychowawczy, otwarty dla wszystkich, bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie, zmierzający do wartościowego zagospodarowania czasu młodzieży z nastawieniem na obozowanie, żeglowanie, zwiedzanie, niesienie pomocy w myśl dewizy: „Pozostaw świat troszkę lepszym, niż go zastałeś”. Obecnie miliony młodych ludzi na całym świecie przestrzega ustalonych 100 lat temu zasad.


W Polsce wszystko zaczęło się w 1911 r., gdy Andrzej Małkowski przetłumaczył poradnik Baden-Powella. Wkrótce „harcerz” zastąpił „skauta”, a odznaki i funkcje zyskały polskie nazewnictwo. Dziś do organizacji skautowskich należą Związek Harcerstwa Polskiego i Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej.

W tegorocznym Światowym Jamboree – czyli zlocie skautów – organizowanym od 1920 roku co 4 lata uczestniczy 45 tys. osób ze 180 krajów. Polskę reprezentuje blisko 800 harcerzy. Skauci odnowili przyrzeczenie, w którym zobowiązują się do służby Bogu, ludziom i ojczyźnie.

Spotkanie innych skautów to świetna sprawa, tym bardziej że w znakomitej oprawie – mówi druhna Ewa z ZHR –ale niestety raciborskie środowisko harcerek, harcerzy i zuchów nie spotka się z odwiedzającym skautów księciem Williamem, bo koszt wyjazdu do Anglii kształtuje się grubo
powyżej 1000 zł na osobę.

Wakacje są okresem, kiedy młodzi ludzie odpoczywają indywidualnie lub w swoim środowisku. Harcerze wrócili już z obozu z Hańczowej w Beskidzie Niskim, a harcerki przygotowują się do wyjazdu w sierpniu. W czasie wakacji nie obowiązują tradycyjne zbiórki, ale odbywają się spotkania okolicznościowe.

/BSp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here