Ocalić od zapomnienia – rozliczenie kwesty

W dniach 31 października oraz 1-2 listopada 2007 r. przed bramą kuźniańskiej nekropolii przeprowadzono II kwestę na rzecz ratowania zabytków architektury cmentarnej.

W tym roku w ten szczytny cel włączyło się 15 osób: Eugeniusz Bocheński, Żaneta Choroba, Marcin Gałuszka-Biernacki, Jan Kluska, Bartosz i Maciej Kozina, Justyna Kurek, Gabriela Sławik, Halina Sokołowska, Brygida Sokół, Marta Rygielska, Joanna Trusielewicz Wioletta Zagola oraz Manuela i Dominika Zgraja. Dyżur – w zależności od pory dnia – pełniło od 2 do 3 osób. Kwestujący zmieniali się co dwie godziny.
Honorowy Patronat nad akcją objął Rektor Uniwersytetu Opolskiego – prof. zw. dr hab. Stanisław Sławomir Nicieja. Także przebieg kwesty był nieco inny niż przed rokiem. Na bramie cmentarnej w antyramach wywieszono dokumentację zdjęciową z przebiegu prac renowacyjnych mogiły żołnierskiej z 1918 r., natomiast osobom wrzucającym do puszek datki wręczano okolicznościową „cegiełkę” ze zdjęciem grobowca Antona Magnusa i Marie Schoenawy.
Dokumentacja zdjęciowa cieszyła się sporym zainteresowaniem, ludzie ciepło odnosili się zarówno do całej akcji jak i wyremontowanego obiektu. Bardzo miłe były słowa ponad 70-letniej Kuźnianki, która powiedziała, że na taki cel nie należy szczędzić grosza, bo przecież w tym grobie (a mówiła o spoczywających jeńcach wojennych w żołnierskiej mogile) nie spoczywają zwierzęta, tylko ludzie i hołd im się należy bez względu na to, jaką reprezentowali narodowość. 
Co ciekawe, wielu posiadaczy drogich pojazdów i modnych ubrań szerokim łukiem omijało kwestujących, udając, że ich nie widzi i nie słyszy. Za to grosza nie skąpili emeryci. Zaiste, dziwny jest ten świat.
O tym, że tegoroczna kwesta przyniesie więcej pieniędzy niż rok temu, organizatorzy akcji przekonali się już pierwszego dnia. Po otwarciu puszek i podliczeniu pieniędzy okazało się, że tylko 31 października zebrano 225, 68 zł. (rok wcześniej – 130, 18 zł.), 1 listopada zbiórka zakończyła się kwotą 2013, 13 zł. (1818, 48 zł. sprzed roku), zaś trzeciego dnia kwesty uzyskano wynik 343, 90 zł. (135, 60 zł. w roku 2006). Prócz tego, do puszek trafiło: 7, 70 euro, 20 koron czeskich oraz 1 dolar kanadyjski. W sumie, podczas trzech dni zbiórki uzyskano kwotę w wysokości 2582, 71 zł. Dodając do tego walutę obcą, zebrane pieniądze zamkną się w kwocie 2600 zł. (to o 500 zł. więcej niż przed rokiem).
Akcja przebiegała praktycznie bez zakłóceń. Wyjątek stanowiła tu może niedojrzałość intelektualna jakiegoś osobnika, który chcąc „dobrotliwie” wspomóc kwestujących, do puszki wrzucił banknot 50-złotowy z… Karolem Świerczewskim.
Na razie nie wiadomo, który (bądź, które) ze starych nagrobków w najbliższym czasie poddane zostaną renowacji. Członkowie TMZR już myślą o miejscu spoczynku Alexandra Schoenawy, w którym należałoby odczyścić biały marmurowy pomnik, naprawić tablicę z nazwiskiem oraz zamontować zawiasy w ogrodzeniu okalającym grób. Ostateczny plan zostanie zatwierdzony na najbliższym zebraniu zarządu kuźniańskiego koła.
/Cancer/
- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here