Spotkania z chrześcijańskim Wschodem

W ramach organizowanych Spotkań z chrześcijańskim Wschodem zaplanowano: liturgię w obrządku greckim, prelekcje, wykłady, wystawy i film.

„Tak wielkie bogactwo chwały, zebrane z różnych form wielkiej tradycji Kościoła, mogłoby nam dopomóc do tego, aby Kościół zaczął na nowo oddychać w pełni «obydwoma płucami»: jest to dzisiaj bardziej konieczne niż kiedykolwiek. Stałoby się to wielką pomocą w rozwoju dialogu prowadzonego pomiędzy Kościołem katolickim i innymi Kościołami oraz Wspólnotami kościelnymi Zachodu” – napisał Jan Paweł II w encyklice „Redemptoris Mater” z 1987 roku.

- reklama -

Papieska metafora dwóch płuc pozwala uświadomić sobie ogromne bogactwo Kościoła. Dobrze jest mieć świadomość tego bogactwa. Rodzi to większy szacunek dla innych tradycji, pozwala ubogacić się mądrością i pięknem zawartym w tym, czego nie znamy. Pomaga też pogłębić refleksję nad tym, co jest naszą własną tradycją.

Mamy doświadczenie zachodniej tradycji – Kościoła Rzymskokatolickiego. Na spotkanie z chrześcijańskim Wschodem zaprasza parafia NSPJ. Po świecie wschodniej tradycji oprowadzą nas raciborscy wykładowcy pracujący wraz ze studentami w raciborskiej PWSZ, a także ks. prof. Janusz Czerski, wykładowca Uniwersytetu Opolskiego, specjalista nauk biblijnych, liturgii i duchowości Kościoła bizantyjskiego, Mitrat Kościoła Grekokatolickiego oraz proboszcz parafii Grekokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego w Opolu. Wraz z scholą kleryków WSD w Opolu pomogą nam uczestniczyć w niezwykłej liturgii.

Program Spotkań z chrześcijańskim Wschodem:
23.11. (piątek)
Kaplica pod kościołem NSPJ w Raciborzu, godz. 19.00
Film Tarkowskiego „Andriej Rublow”

24. 11. (sobota)
Kaplica pod kościołem NSPJ w Raciborzu, godz. 16.45
„Teologiczne znaczenie ikony”, ks. prof. Janusz Czerski
 
Kościół NSPJ, godz. 18.00
Liturgia w obrządku i języku greckim, ks. prof. Janusz Czerski, schola kleryków WSD z Opola
 
25.11. (niedziela)
Kaplica pod kościołem NSPJ, godz. 14.00
„Subiektywne rozważania nad istotą sztuki chrześcijańskiej”, dr Zbigniew Wieczorek

„Między wschodem a zachodem – spotkanie z obrazem”, dr Kazimierz Frączek

W kaplicy pod kościołem NSPJ można zwiedzić wystawę ikon pisanych przez studentów PWSZ w Raciborzu.

/oprac. BSp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here