Lokalność, ale nie zaściankowość

Myślenie globalne w działaniu lokalnym, to główna myśl jaka przewijała się podczas konferencji na temat udziału i wpływu społeczności lokalnych w programowaniu rozwoju Śląska.– Polityka regionalna to rodzaj interwencji, która powinna dążyć do redukowania dysproporcji i wyrównywania poziomów – mówił w wykładzie wprowadzającym dr Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego z Platformy Obywatelskiej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. Laureat nagrody „Eurodeputowany Roku 2007” zawitał 24 listopada na kilka godzin do Raciborza (w drodze do Brukseli). Swoją wypowiedź koncentrował na instrumentach polityki regionalnej. Mówił o wpływie samorządów na programowanie rozwoju regionalnego, porównując doświadczenia europejskie i polskie. Sporo miejsca poświęcił filozofii wydawania pieniędzy przez samorządy.- Mądrze wydawać znaczy zgodnie z planem. A te trzeba mieć, bowiem dobrze jest wiedzieć czego się chce… Dobry samorząd, zdaniem byłego marszałka województwa śląskiego to taki, który dokonuje dokładnej analizy potrzeb. A dodatkowo pozyskuje zgodę społeczności lokalnej, mówił były burmistrz Cieszyna. Nie można swoich decyzji narzucać albo robić coś przeciwko ludziom, gdyż nikt w wyniku wyborów nie nabył światłości, ironizował polityk. A społeczności nie można traktować jak ciemną masę, która nie rozumie swoich potrzeb…Z ludźmi należy rozmawiać, planować, programować rozwój, przypominał. Przeciwstawił myślenie racjonalne, innowacyjne i strategiczne, jakże częstym irracjonalnym ambicjom wójtów i burmistrzów (z gatunku absurdalnych wymienił budowanie dwóch oczyszczalni ścieków obok siebie).

Jego wypowiedziom przysłuchiwali się obecni na sali samorządowcy powiatu raciborskiego, wodzisławskiego i Rybnika, studenci oraz nieliczni reprezentanci mieszkańców Raciborza. Gospodarzem spotkania była Gabriela Lenartowicz, szefowa Komisji Rozwoju i Zagospodarowania Przestrzennego Sejmiku Województwa Śląskiego. Radna Sejmiku z PO wypowiedziała się na temat roli samorządu województwa w tworzeniu i prowadzeniu polityki regionalnej. Współorganizatorem konferencji było także Starostwo Powiatowe w Raciborzu, które reprezentował starosta Adam Hajduk.

Trzeci współgospodarz spotkania prorektor PWSZ dr Jacek Lembas naszkicował działalność i perspektywy rozwoju raciborskiej uczelni. A dr Joanna Wróblewska – Jachna z Instytutu Studiów Społecznych PWSZ, omawiając narzędzia komunikacji społecznej w procesie tworzenia i prowadzenia polityki regionalnej na poziomie regionalnym i lokalnym uświadomiła zebranym, że żyją i pracują w społeczeństwie informacyjnym… Potwierdziła tę opinię dr Ilona Biernacka – Ligięza z Uniwersytetu Opolskiego poświęcając swój wykład funkcjonowaniu mediów lokalnych i regionalnych w relacjach władza – społeczności lokalne. Jej wypowiedź była rezultatem badań z terenu powiatu wałbrzyskiego. Okazało się, że tamtejsze media lokalne nie są w stanie uwolnić się od wpływów władz, gdyż weszły w układ wzajemnych korzyści. A taki stan można śmiało przenieść na grunt każdej społeczności lokalnej w Polsce, powiedziała.

Goście zadawali pytania wykładowcom. A w podsumowaniu dyskusji zwrócono uwagę, że skoro jesteśmy kawałkiem globalnej wioski, to dobrze gdyby lokalizm nie przekształcał się w zaściankowość. – Lokalność tak ale taka, która pozwala na otwarcie się na świat – podsumowała jedyna na konferencji radna powiatu raciborskiego. Zaś gospodyni spotkania G. Lenartowicz zapowiedziała, że na podobne spotkanie w klimacie przyjacielskiej rozmowy, z udziałem kolejnych interesujących rozmówców zaprosi wszystkich już wkrótce.


Zobacz prezentację.

/MarJon/

- reklama -
- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here