Nauczyciele z Rud dostaną z powiatu odprawy

We wtorek 27 listopada na powiatowej sesji radni podjęli uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji gminazjum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej w Rudach.Uchwała rozpoczyna procedurę zmierzającą do likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Rudach. W jego miejsce powiat chce utworzyć Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy.

Wielu radnych wydało się być zaniepokojonych likwidacją placówki. – To tylko nazewnictwo. Chodzi o przekształcenie, ale takiego sformułowania użyć, zgodnie z przepisami, nie można. Najpierw placówkę trzeba zlikwidować, by móc uruchomić inną – uspokajał wicestarosta Andrzej Chroboczek. – Inne drogi nie ma – przekonywała wiceprzewodnicząca Rady Alina Litewka – Kobyłka. Radny Jan Matyja był ciekaw, czy lokalną społeczność pytano o zdanie w kwestii powołania Ośrodka. – Chodzą słuchy, że ludzie są bardzo niezadowoleni powstaniem tego typu placówki… – mówił tajemniczo radny. Adrian Plura, zastępca przewodniczącego odparł, że zasięgano opinii mieszkańców, ale „sprzeciw jednej osoby to jeszcze nie protest”. Tymczasem większe wątpliwości wzbudziła kwestia odpraw dla pracowników likwidowanej przez powiat placówki. – Ile to będzie nas kosztować? Skoro nauczyciele pracy nie stracą, a przeniosą się tylko do innej szkoły, to czy nie mogą odpraw się zrzec? – pytali radni. Wicestarosta Chroboczek o próbie takiego manewru nie chce nawet słyszeć. – Mieliśmy już taką sytuację, gdy przekazywaliśmy uczelni budynek na ul. Cecylii. Wydawało się, że z nauczycielami tamtejszego Zespołu Szkół Technicznych w sprawie odpraw się dogadaliśmy, dopóki jeden z nich nie postanowił ze sprawą iść do sądu – przypomniał Chroboczek.

Dyskusja rozgorzała na tyle, że chciano uchwałę wycofać z porządku obrad. – Sprawa jest poważna, może zastanówmy się jeszcze nad tym spokojnie, żeby nie popełnić jakiegoś błędu – postulował radny Henryk Panek. – Szkoda, że nie chciał się pan zastanawiać gdy temat był poruszany miesiąc temu (na ostatniej sesji 30 października radni podejmowali uchwałę w sprawie przekształcenia Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Rudach w Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rudach – przyp. RPI) – odparł przewodniczący Norbert Mika.


Radny Henryk Panek wnioskował o wycofanie uchwały.

- reklama -Wicestarosta przekonywał, że uchwała jest niezbędna, by uzyskać opinię kuratora – gdy będzie pozytywna, nastąpi likwidacja. Powiat jeszcze nie wie, ile będzie musiał wydać na odprawy, wie natomiast, że „środki z czasem się zwrócą, bo utrzymanie nowej placówki będzie mniej kosztowne”.

Ostatecznie uchwała została przyjęta: 13 radnych głosowało „za”, 9 się wstrzymało, 1 osoba była przeciwna.

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here