Taneczny spektakl stowarzyszenia „Źródło”

Świątecznie, kolorowo i radośnie tańczyli mali i duzi członkowie 16 zespołów Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Żródło” podczas trzygodzinnych popisów na deskach RCK.

- reklama -

Popisy taneczne odbyły się 9 grudnia w sali widowiskowej Raciborskiego Centrum Kultury. Królował nie tylko krakowiak, polonez i polka, tańce cieszyńskie i śląskie, przed oczami widzów maszerowały mażoretki, a emocje publiczności sięgnęły zenitu podczas występu maluchów i ich tańczących mam. – Występy członków stowarzyszenia organizujemy pod koniec każdego roku. Mikołajki są dodatkowym pretekstem, bo dzieci zostają obdarowane tabliczką czekolady, by w symboliczny sposób gratulować sobie i życzyć dalszej współpracy – mówi Aldona Krupa, choreograf i prezes Stowarzyszenia Kultury „Zródło”.

 

 

 

 

Do każdego z 23 tańców występujące maluchy, nastolatki, po osoby w 50 roku życia zmieniały kostiumy, z ludowych na stroje zwierząt albo przedmiotów. Starsi tancerze w menuecie i wiązance tańców dworskich wystąpili w strojach wzorowanych na XIX – wiecznych ubiorach epoki, innym razem znowu w szpencerach.  – Stroje szyjemy sami, wykonuje i wyszywa Maria Przybył. Ogromna rola przypada magazynierkom, które zajmują się ochroną i naprawą kostiumów. Te z trudem udaje się nam przechować w siedzibach lokalu Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowoczesna” przy ul. Pracy czy świetlicy Zakładu Karnego, gdzie ostatnio też mamy próby – mówi pani preses "Żródła".

 

250 dzieci ćwiczy po kilka razy w tygodniu. Korzystają z pomocy nauczycielki muzyki Marii Hercog, wsparcia kapeli ludowej Marii Kesler. Muzycznie opracowuje utwory Paweł Kowol. Dzieci uczęszczają na zajęcia akrobatyki z Kazimierzem Grechem. A obok prezeski stowarzyszenia, grupy taneczne prowadzą także: Michaela Mrozek, Iwona Rychlik, Barbara Koterba, Ewa Długosz, Ewelina Chory i Bożena Duda.

 

Stowarzyszenie "Żródło" znane jest z licznych podróży artystycznych, uczestnictwa w konkursach i przeglądach tańca ludowego w kraju i poza granicą. Gdzie oni już byli! Tylko w mijającym roku kalendarzowym odwiedzili Francje, Czarnogórę i Ukrainę. Otrzymali też kolejne zaproszenia do Ameryki Południowej, Nepalu i Izraela. – Nie pojedziemy tam jednak, bo jedynym zmartwieniem jakie mamy jest brak funduszy. Nasze potrzeby, przy tej liczbie zespołów są ogromne. Borykamy się ze skąpym budżetem. Starostwo i miasto nie bardzo chcą nam pomagać, a przecież dzieci i młodzież to potencjał tego miasta – twierdzi prezes SKZR „Zródło”.

 

 

 

 

W najbliższym czasie zespoły wystąpią w koncercie charytatywnym „Gwiazdka Serc”, a potem podczas ferii zimowych dzieci wyjadą na obóz taneczno – narciarski do Czeskiej Bystrzycy.
Chcą rozwijać swoje możliwości. Pokazali je podczas niedzielnego koncertu, na którym różnorodność stylów, barwy kostiumów mieszały się z ogromnym wysiłkiem opiekunów  i radością wykonawców. Dość, że podczas świątecznego koncertu na widowni zasiedli wszyscy, młodzi i starzy z całymi rodzinami.

 

/ MarJon/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here