Niemcy z wizytą w G5

Gimnazjum nr 5 podejmuje współpracę ze szkołami zza granicy. Byli Niemcy, przyjadą Czesi.

Szkoła otrzymała wspaniałą możliwość nawiązania szerokich stosunków międzynarodowych i jakże ważnej wymiany opinii o pracy dydaktyczno – wychowawczej placówki – mówi dyrektor G5 o współpracy partnerskiej między szkołami.
Co daje wymiana międzynarodowa? Chcemy poznać standardy jakości pracy szkół w państwach ościennych, przestudiować możliwości każdej ze szkół w zakresie integracji uczniów, zapewnić możliwości współpracy pomiędzy pedagogami szkół – odpowiada dyrektor Gimnazjum nr 5 w Raciborzu Dariusz Malinowski. Zamierzamy wykorzystać zapał młodzieży do pokazania rówieśnikom zza granicy swoich projektów i pomysłów oraz pasji.


Nie jest to pierwsze spotkanie G5 ze szkołami partnerskimi. Szkoła kontynuuje znajomości zawiązane w roku poprzednim i poszukuje nowych partnerów.
28 i 29 listopada w raciborskiej placówce miało miejsce spotkanie robocze. Z wizytą gościli dyrektor oraz nauczyciele 
partnerskiej szkoły z Cottbus w Niemczech. Musimy przeanalizować możliwości w tworzeniu skutecznych kanałów porozumienia się pomiędzy nauczycielami oraz pomiędzy uczniami skupionymi wokół współpracy – podsumowuje spotkanie koordynator projektu nauczycielka j. niemieckiego Zuzanna Bednarska.Goście obserwowali zajęcia dydaktyczne z plastyki, techniki, historii, j. angielskiego, fizyki oraz biologii. Byli zainteresowani metodami pracy i relacjami nauczyciel – uczeń wypracowanymi w gimnazjum. Przygotowany plan pracy zakłada współpracę przez kolejne lata. Wymianą doświadczeń w pracy nauczycielskiej zainteresowani są nauczyciele: j. angielskiego, wychowania fizycznego, fizyki oraz przedmiotów artystycznych. Pedagodzy liczą na współpracę w zakresie wymiany idei: doświadczeń i inspiracji oraz wymiany rzeczowej: prac wykonanych przez uczniów daną techniką i pomocy dydaktycznych. Z prac bieżących ustalono zredagowanie wspólnej rubryki w gazetkach szkolnych „Nowości z Cottbus” i „Nowości z Raciborza”. Matematycy przygotowują się do wspólnego konkursu matematycznego. We wrześniu 2008r. w ramach wymiany młodzieży do Raciborza przyjedzie grupa uczniów z Cottbus. Wspólnie z gospodarzami zrealizują
projekt ekologiczny „Zagospodarowanie terenów po wyrobiskach kopalnianych i
po żwirowaniach w naszym regionie”.

/BSp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here