„Stawiajmy wyzwania – świećmy przykładem”

Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna ceremonia przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju.

16 grudnia 45-osobowa delegacja zuchów i harcerzy Hufca Ziemi Raciborskiej pod dowództwem nowego komendanta pwd. Marka Majewskiego udała się na Jasną Górę, aby wziąć udział w uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju.

- reklama -

 

Akt przekazania poprzedzony był spotkaniem opłatkowym w Sali O. Kordeckiego. Przy śpiewie kolęd, harcerze składali sobie wspólnie świąteczne życzenia. Następnie wszyscy udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu na mszę świętą w intencji Jana Pawła II. Tuż po mszy delegatom przekazano Betlejemski Ogień.

 

 

Światło dla Hufca Ziemi Raciborskiej z rąk Przewodniczącego ZHP hm. Adama Massalskiego, Zastępczyni Naczelnika ZHP hm. Doroty Całki oraz Naczelnego Kapelana ZHP ks. phm. Jana Ujmy odebrał  Komendant Hufca pwd. Marek Majewski wraz z dwójką nowych drużynowych: Druhną Elą Morańską i Druhem Mariuszem Gruchałą.

Prócz zuchów i harcerzy drużynę reprezentowali instruktorzy raciborskiego hufca i członkowie nowej komendy: phm. Krystyna Brakowiecka i hm. Romana Serafin. Po części oficjalnej, a zarazem na zakończenie, uczestnicy tej podniosłej uroczystości zawiązali wspólny krąg pożegnalny przed Kaplicą Cudownego Obrazu.

 

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło na Raciborszczyznę tuż po godzinie 23:00. 17 grudnia zostało przekazane do siedziby Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej, kościołów, instytucji oraz szkół i zakładów pracy powiecie raciborskim.

 

Przekazując ogień, komendant Majewski powiedział: – Chcemy, aby to Betlejemskie Światło Pokoju – symbol radości i ciepła, który przywozimy na Raciborszczyznę od wielu lat, mógł zagościć na każdym wigilijnym stole. Dlatego tak ważna jest dla nas ta akcja. My sami, jak głosi hasło tegorocznej akcji, powinniśmy stawiać sobie wyzwania i świecić przykładem. Trzy tak ważne i proste słowa: Betlejem – miejsce narodzenia Pańskiego, Światło – symbol radości i ciepła oraz Pokój – tak ważny w dzisiejszych czasach, sprawiają, że wymiar całej akcji nabiera głębokiego i większego sensu. W swych małych latarenkach niesiemy światło – płomyk nadziei, miłości i pokoju. A korzystając z okazji, jaką są zbliżające się święta, chciałbym w imieniu swoim oraz wszystkich zuchów, harcerzy i instruktorów Hufca Ziemi Raciborskiej złożyć wszystkim mieszkańcom powiatu raciborskiego najserdeczniejsze życzenia spokojnych, rodzinnych i przepełnionych miłością Świąt Bożego Narodzenia. Mnóstwa szczęścia i pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku – zakończył komendant.

Czym jest Akcja Betlejemskie Światło Pokoju?

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie, Światło transportowane jest do Wiednia. Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w stolicy Austrii ma miejsce uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego odbiera Światło na przejściu granicznym na Łysej Polanie w Tatrach. Stąd, Światło wędruje do harcerskiego ośrodka „Głodówka”, dalej – przez Kraków, Jasną Górę rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby trafić za pomocą rąk harcerek i harcerzy do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju.

 

Betlejemski Ogień jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni. Harcerze, roznosząc Ogień po całym kraju i przekazując go poza granice Polski, pełnią służbę, ulepszają świat. Działając w swoim mieście, regionie, najbliższej okolicy, pokazują, co oznacza niesienie pokoju oraz idei braterstwa.

/BaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here