W kręgu teatru Ireny Hlubek

Szukający inspiracji do twórczej pracy z dziećmi znajdą ją zapewne przeglądając nowy zbiór scenariuszy teatralnych Ireny Hlubek, zatytułowany  „W kręgu teatru niewielkiego”.

Książka adresowana jest głównie do instruktorów teatralnych i nauczycieli pracujących z młodzieżą szkół podstawowych  i gimnazjów. Jest kontynuacją poprzedniej publikacji z 2003 roku „Teatr niewielki”, wydanej przez absolwentkę podyplomowych studiów reżyserii teatru dzieci i młodzieży oraz pedagoga wczesnoszkolnego.

- reklama -

 

I. Hlubek naucza w Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. Janusza Korczaka w Borucinie (k. Raciborza) i prowadzi w tamtejszym domu kultury teatrzyki dziecięce i młodzieżowe. Jako osoba rozumiejąca teatr docenia  rolę zabawy w rozwoju dzecka. W swojej książce zwraca uwagę na zabawę, która nie tylko przygotowuje do ról w teatrzyku, ale do tych przyszłych w realiach życia. Scenariusze, jak podkreśla autorka, mają być pomocą dla nauczycieli i instruktorów przy tworzeniu własnych wizji tworzonych przedstawień. I. Hlubek poleca szczególnej uwadze czytelnika utwory: „W Melamelandii” (z filozoficznym przesłaniem i szczególną grą słów) oraz „Od bajki do bajki”, „Mały samotny Król”, „Dziwny potwór” czy „Znalazłem kwiaty, znajdzie się też królewna”.

 

Długoletnia instruktorka teatralna, która kieruje także Klubem Poezji Śpiewanej „Atlantyda” w Raciborskim Centrum Kultury, o swoich pomysłach na scenariusze mówi, że biorą się z wyobraźni… – Pamiętam baśnie, które w dzieciństwie opowiadał dziadek. To on rozbudził moją wyobraźnię. Pomysłów dostarczają mi także moi młodzi aktorzy, dlatego niektóre scenariusze są wspólnym dziełem – mówi I. Hlubek, która to im właśnie – małym aktorom dedykuje swoją książkę. Inspiracji dostarcza jej  także literatura,  zwłaszcza  twórczość włoskiej baśniopisarki Cornelli Cipriani.

 

Zbiór 13 scenariuszy i propozycji warsztatów teatralnych  ilustrują zdjęcia ze spektakli.

W książce znalazły się też zapisy nutowe i płyta CD z piosenkami zespołu „Atlantyda”.

Publikację promuje krakowskie wydawnictwo „Rubikon”. A kupić ją można (w cenie 29,50 zł) w raciborskiej księgarni „Sowa”.

 

MarJon

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here