Tak oni śpiewają!

0

9 lutego w MOKSiR w Kuźni Raciborskiej odbył się półfinał II edycji Konkursu Wokalnego.

Eliminacje do konkursu przeprowadzone zostały w grudniu zeszłego roku. Wówczas odbyły się dwa castingi – jeden w Kuźni, drugi w Rudach. Do konkursu przystąpiło w sumie 19 osób. Do półfinału zakwalifikowano 12 z nich, choć regulamin przewidywał 10. Jednakże ze względu na wysoki poziom zdolności niektórych chętnych, postanowiono nieco naruszyć obowiązujące zasady i dać szansę pozostałej dwójce.

- reklama -

 

Wśród półfinalistów znaleźli się: Joanna Żaczek, Justyna Żórawowicz, Magdalena Czekała, Dominika Zawada, Małgorzata Prochal, Marzena Wrzodak, Jolanta Kozłowska (wszystkie uczestniczki są mieszkankami Kuźni Raciborskiej), Krzysztof Gromotka z Rudy, Paulina Kozłowska i Aleksandra Cynarska z Rud, Nikol Strzeduła z Rudy Kozielskiej oraz Karolina Wojtaszek z Budzisk.

Wyłonione w drodze eliminacji osoby, miały obowiązek uczestniczenia w warsztatach wokalnych, które odbywały się w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni.

Impreza rozpoczęła się od prezentacji multimedialnej, obrazującej przebieg pierwszej edycji konkursu. W roli konferansjerów wystąpili: Karolina Tokarska – uczennica kuźniańskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych oraz Stefan Wardenga – pracownik MOKSIR-u.

Występ półfinalistów oceniało profesjonalne jury: Jan Goldman, wieloletni juror, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, chórmistrz i muzyk, Elżbieta Biskup – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, organizator wielu konkursów wokalnych, w tym Ogólnopolskiego Festiwalu Ekologicznego Piosenki i Wiersza dla dzieci i młodzieży szkolnej, wieloletni juror, opiekun grupy wokalnej "Miraż", pedagog śpiewu solowego oraz Anna Chwieduk, absolwentka Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej przy Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale wokalnym, pedagog śpiewu solowego przy Fundacji Elektrowni Rybnik.

Pierwsza na scenie pojawiła się Joanna Żaczek, która wykonała utwór z repertuaru Anny Jurksztowicz, zatytułowany "Będzie tak jak jest". Listę półfinalistów zamknął Krzysztof Gromotka z utworem formacji Feel pt. "Jest już ciemno". Wśród innych utworów zaśpiewanych przez uczestników konkursu znalazły się m. in. "Za jeden uśmiech twój" grupy Sumptuastic, "Remedium" Maryli Rodowicz, "Drogi kolego" Patrycji Markowskiej, "Augustowskie noce" Marii Koterbskiej, czy "Teraz wiem" Szymona Wydry. Każdy występ zgromadzona w sali publiczność nagradzała gromkimi brawami.

Dodatkową atrakcją sobotniego wieczoru był występ Wojciecha Płachciaka – kuźniańskiego mistrza beatboxu, a także fenomenalny popis tańca break dance w wykonaniu grupy Bit Killaz z Klubu Strefa w Raciborzu. Chwilę później na scenie pojawiła się również jurorka Anna Chwieduk, która wykonała jeden z utworów amerykańskiej piosenkarki Whitney Houston.

Następnie przyszedł czas ogłoszenie wyników, czyli to, na co z ogromną niecierpliwością czekali zarówno uczestnicy konkursu, jak i widownia. Zanim jednak to nastąpiło, głos zabrała Elżbieta Biskup: – Takie wydarzenia, jak dostrzeganie waszej wrażliwości na niwie sztuki zdarzają się naprawdę rzadko. Nawet w stolicy powiatu raciborskiego. Nie wiem, czym to jest warunkowane, ale tu należą się wielkie słowa uznania dla organizatorów, że dostrzegają potrzebę promowania młodych, uzdolnionych ludzi pod względem muzycznym.

– Poziom dzisiejszego konkursu był bardzo wysoki, dlatego też po raz drugi zdecydowaliśmy się na złamanie zasad regulaminu i do finału zakwalifikowaliśmy sześcioro, a nie pięcioro uczestników. Myślę, że w finale znów będziemy zaskoczeni i zachwyceni wysokim poziomem wykonywanych przez Was utworów. Natomiast organizatorom należą się ogromne brawa. To jest profesjonalizm – powiedział przewodniczący jury – Jan Goldman.

– Uczestnicy pokazali dziś swój warsztat i swoje dobre chęci. Zachęcam Was gorąco, żebyście szukali swojej własnej drogi, zarówno, jeśli chodzi o utwory muzyczne, wykonawców i o styl muzyki, jaką chcecie śpiewać – oznajmiła A. Chwieduk.

Do finału, który odbędzie się 1 marca, zakwalifikowały się następujące osoby: Karolina Wojtaszek, Aleksandra Cynarska, Jolanta Kozłowska, Marzena Wrzodak, Dominika Zawada i Krzysztof Gromotka.

 

– Bycie na scenie, bycie podziwianym za swoje umiejętności, to jest niezwykła determinacja. Ta, a także upór i wiara są w życiu ważnymi czynnikami. Wiara w to, że ja mogę być tu na scenie, mogę być podziwianą/podziwianym. To jest bardzo długa i intensywna praca, nie zawsze dająca takie efekty jak byśmy oczekiwali. Ale myślę, że macie tak wspaniałych instruktorów, tak przychylną dyrekcję tutaj w domu kultury w Kuźni Raciborskiej, że wszystko jeszcze przed wami. Jesteście młodzi i ja wam z całego serca życzę przede wszystkim tej fascynacji waszą pasją, jaką jest muzyka – orzekła na zakończenie E. Biskup.

– Oni zrobili ogromny postęp. Każdy z nich ma talent. Ale talent, to tylko 5% sukcesu. 95% to ciężka praca. Jeżeli będą ciężko pracować, to zobaczycie niesamowite efekty w przyszłym roku – zapewnił publiczność Stefan Wardenga.

Na koniec wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne upominki.

/BaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here