Aleksandra Cynarska zwyciężczynią II Konkursu Wokalnego

0

W sobotę, 1 marca w Kuźni Raciborskiej odbył się finał II edycji Konkursu Wokalnego.

Finałowy koncert – podobnie jak półfinał – rozpoczął się od multimedialnej prezentacji obrazującej przebieg pierwszej edycji konkursu. Demonstracji towarzyszył specjalny podkład muzyczny, skomponowany przez Tomasza Kurija – nauczyciela muzyki w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. Konferansjerami koncertu finałowego byli: Mariola Trepiszczonek – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Stefan Wardenga.

- reklama -

 

Popularność tej imprezy w mieście stale wzrasta, o czym świadczy ilość sprzedanych wejściówek. Dla porównania: koncert półfinałowy w roku 2007 obejrzało 76 osób, w tym roku półfinał zgromadził 171 mieszkańców gminy, finałowi zaś przyglądało się ponad 250 osób. Nowością tegorocznej edycji była możliwość przyznania któremuś z finalistów nagrody publiczności, która to stanowiła osobne trofeum obok nagrody przyznanej przez jurorów.

Występy szóstki finalistów oceniało jury w składzie: Jan Goldman, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, wieloletni juror, chórmistrz, muzyk, Elżbieta Biskup – dyrektor raciborskiego MDK, organizator wielu konkursów wokalnych, w tym Ogólnopolskiego Festiwalu Ekologicznego Piosenki i Wiersza dla dzieci i młodzieży szkolnej, opiekun grupy wokalnej "Miraż" i pedagog śpiewu solowego oraz Dorota Bonecka – absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Rybniku, wokalistka grupy 6na6, współpracująca z katowickim zespołem Camerata Silesia oraz z Filharmonią Śląską.

Wśród finalistów II edycji znaleźli się: Aleksandra Cynarska, Krzysztof Gromotka, Jolanta Kozłowska, Karolina Wojtaszek, Marzena Wrzodak i Dominika Zawada. Tegoroczni finaliści wywarli na publiczności piorunujące wrażenie zarówno pięknym wykonaniem niełatwych nieraz utworów oraz występem w świetnych kreacjach. Każda z osób zaprezentowała po dwie piosenki. Śpiewane przez nich utwory stanowiły szeroką gamę polskich przebojów: od "Autostop" Karin Stanek i "Być kobietą" Alicji Majewskiej do "Takie tango" Budki Suflera i "Kiedyś byłam różą" Kayah i Gorana Bregovića.

 

Czas, w którym jury udało się na obrady, wypełnił występ formacji rockowej Tres. Magdalena Kaszta wraz z zespołem wykonała utwory zarówno z pierwszej, jak i drugiej płyty. Po występie kuźniańskiej grupy przyszedł czas na długo przez wszystkich oczekiwany moment, czyli ogłoszenie wyników. W pierwszej kolejności jury przyznało wyróżnienia: w tej grupie znaleźli się: Marzena Wrzodak, Krzysztof Gromotka i Jolanta Kozłowska.

 

Miejsce III jurorzy przyznali Dominice Zawadzie, II lokata przypadła Karolinie Wojtaszek, laureatką festiwalu okazała się natomiast Aleksandra Cynarska z Rud. Zwyciężczyni była bardzo zaskoczona werdyktem jury i nie kryła swego wzruszenia. Chwilę potem ogłoszono także zwycięzcę publiczności. Nagrodę w tej kategorii z rąk wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej Sabiny Chroboczek-Wierzchowskiej odebrała Jolanta Kozłowska.

 

– Jesteście świetni, po prostu mega – jak mówi Doda. Dla mnie wszyscy jesteście zwycięzcami, chociażby dlatego, że przeszliście przez cztery etapy i pokazaliście, że potraficie dużo zrobić – powiedział przewodniczący jury – Jan Goldman.

– Chciałabym powiedzieć, że to nie tylko Racibórz jest kuźnią talentów. To dzięki Wam jest nią cały region raciborski. Gratuluję Wam wszystkim i życzę jeszcze większych osiągnięć, a przede wszystkim determinacji w dążeniu do tego, aby być jak najdłużej pocieszeniem dla swoich najbliższych, dla sąsiadów i wszystkich mieszkańców Waszego miasta, a może i w przyszłości dla całej Polski – dodała jurorka E. Biskup.

Na koniec warto jeszcze odnotować, że zarówno koncert półfinałowy i finałowy był rejestrowany za pośrednictwem kamery video. Występy młodych wokalistów zostaną wkrótce wydane na płycie DVD.

/BaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here