4 R.F.S nie tylko w opuszczonych miejscach

W czwartek, 6 marca odbyła się konferencja dotycząca 4 edycji Raciborskiego Festiwalu Sztuki.

4. Raciborski Festiwal Sztuki Ciało.Duch.Miasto będzie prezentował, podobnie jak poprzednia jego edycja, projekty artystów i animatorów kultury z Polski i ze świata realizowane poza tradycyjnymi miejscami prezentacji sztuki. Prace festiwalowe będą realizowane zwłaszcza w przestrzeni publicznej i w miejscach o dużym znaczeniu dla mieszkańców. – Ich istotą będzie to, że będą one realizowane z myślą o wybranym miejscu, będą nawiązywały do lokalnej historii, znaczeń i kontekstów,  tak zwany site specific art. Część prac na długo wpisze się w krajobraz miasta – powstaną kolejne murale, rzeźby i instalacje – komentuje Mateusz Iwulski, dyrektor artystyczny festiwalu.

- reklama -

 

Festiwal z roku na rok nabiera większego rozmachu – podsumowali na konferencji organizatorzy

 

 

W odróżnieniu od ubiegłorocznej edycji, tym razem wykorzystane zostaną nie tylko postindustrialne, nieczynne obiekty. – Chcemy w większym stopniu zachęcić twórców do realizowania prac w miejscach obecnie funkcjonujących. Prace mają angażować lokalną społeczność i publiczność w dialog z miejscem lub o miejscu – wyjaśnia Klaudyna Malinowska, dyrektor generalny R.F.S. 

 

Podczas spotkania został zaprezentowany reportaż fotograficzny zrealizowany podczas 3. R.F.S. oraz nieprezentowane dotychczas materiały filmowe

 

 

Program Festiwalu będzie skonstruowany podobnie jak w roku ubiegłym. Zostanie zachowany podział na Główny i Otwarty Program. W Głównym zaprezentują się twórcy uznani, z dużym dorobkiem twórczym, zaproszeni do realizacji własnych projektów. Otwarty będzie szansą dla młodych, zwłaszcza debiutujących twórców, do wzięcia udziału w festiwalu. Do realizacji wybranych zostanie co najmniej 8 spośród zgłoszonych propozycji we wszystkich dyscyplinach. Zrealizowane przez młodych twórców projekty będzie oceniać 5 osobowe jury. Wybiorą oni pracę, która najlepiej zaznaczyła się w przestrzeni miejskiej, najlepiej wykorzystała walory miejsca i odniosła się do jego historii lub potencjału.

 

– Najcenniejsze jest to, co festiwal zostawia w naszych umysłach – mówiła wiceprezydent Ludmiła Nowacka

 

 

Zarówno wśród twórców zaproszonych do udziału w Głównym Programie jak i wśród uczestników Otwartego Programu znajdą się artyści z zagranicy. – Istotnym elementem festiwalu będą publiczne otwarte dyskusje specjalistów z uczestniczącymi młodymi twórcami. Oprócz tego będą miały miejsce spotkania i dyskusje panelowe z udziałem zaproszonych artystów, których tematem będzie rola sztuki i animacji w kształtowaniu przestrzeni miasta i tożsamości jego mieszkańców – mówi Piotr Dominiak, prezes ASK.

 

– Rozsławiło was nawet to, że podczas ostatniej edycji zapomnieliście wyłączyć szkodliwych lamp bakteriobójczych – żartował starosta Adam Hajduk   

 

 

W trakcie trzech dni prezentacji widzowie będą mogli zobaczyć lub uczestniczyć w około 20 wydarzeniach z zakresu teatru, tańca, sztuki performance, sztuk wizualnych (malarstwa, instalacji, rzeźby itp.), muzyki, fotografii, sztuki wideo oraz animacji kulturalnej.

 

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here