Głos kobiet z górniczych rodzin – o sile, pamięci i codzienności w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

Głos kobiet z górniczych rodzin – o sile, pamięci i codzienności w raciborskiej bibliotece
Głos kobiet z górniczych rodzin – o sile, pamięci i codzienności w raciborskiej bibliotece

Żony, matki, córki, siostry górników, a także kobiety, które same pracowały w kopalniach – ich historie często pozostawały w cieniu.

W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu odbyło się spotkanie z Moniką Glosowitz – pomysłodawczynią i redaktorką książki „Opowieści kobiet z rodzin górniczych”. Towarzyszyły jej bohaterki publikacji: Aleksandra Abdul-Razak, Gabriela Gizdoń i Barbara Goczał-Ptak.

- reklama -

Książka, będąca efektem trzyletniej pracy, to świadectwo odwagi kilku pokoleń kobiet. Powstała jako pokłosie dwóch edycji konkursu na formy pamiętnikarskie, które miały wypełnić białą plamę w historii społecznej Górnego Śląska, oraz wystawy dokumentującej codzienność czerwieńskich rodzin. Całości dopełniają portrety autorstwa Karoliny Jonderko – córki górnika z Rydułtów i laureatki World Press Photo 2021, a także eseistyczne wprowadzenie Moniki Glosowitz – córki elektromontera dołowego KWK Knurów.

Podczas spotkania Gabriela Gizdoń przyznała, że podzielenie się swoją historią było odważnym krokiem, ale nie żałuje tej decyzji. Barbara Goczał-Ptak poruszyła publiczność wzruszającym świadectwem, w którym pojawił się również raciborski wątek. Natomiast Aleksandra Abdul-Razak oddała hołd swoim babciom – cichym bohaterkom, których codzienna praca i poświęcenie przez lata pozostawały niedoceniane. – Dzięki tej książce, kobiety w końcu mogły przemówić swoim głosem – podkreślano wielokrotnie. Tworzenie zapisów wspomnień przerodziło się w coś więcej – w przestrzeń wsparcia i mikroruch społeczny kobiet, dzięki któremu historie dotąd skrywane w czterech ścianach mogły wreszcie ujrzeć światło dzienne. Na kartach książki ożyły emocje, smaki, zapachy i wspomnienia, a indywidualne losy kobiet stały się częścią większej, niezwykłej opowieści o śląskiej tożsamości.

Już wkrótce „Opowieści kobiet z rodzin górniczych” będą dostępne w raciborskiej bibliotece.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj