Zawód: higienistka stomatologiczna

0

Profesjonalne gabinety profilaktyki stomatologicznej w Raciborzu. Niedościgłe marzenie? Czy codzienność?W Polsce zawód higienistki stomatologicznej jest jeszcze młody, ale rozwija się bardzo dynamicznie. Gabinety stomatologiczne chcąc zapewnić pacjentom najwyższą jakość usług zatrudniają higienistki, których codzienna praktyka związana jest z profilaktyką jamy ustnej.W Raciborzu tytuł dyplomowanej higienistki stomatologicznej można zdobyć w Szkole Policealnej Województwa Śląskiego nr 1 na ul. Warszawskiej 7.
Kształcenie jest bezpłatne i odbywa się w systemie stacjonarnym. Szkoła przyjmuje absolwentów wszystkich szkół średnich, nie wymagana jest matura. Zawód zdobywa się w czasie dwóch lat nauki. Szkoła zapewnia placówki kształcenia praktycznego.
Przyjęcie do szkoły odbywa się na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej.Praktyka położnej czy pielęgniarki u boku lekarza – to widok codzienny i stary jak świat – zauważa jedna z wykładowców szkoły Barbara Tkocz. Jednak nie wszystkie zawody personelu medycznego nielekarskiego są dla pacjentów tak dobrze znane i oczywiste.

W krajach zachodnich, gdzie profilaktyka jest na bardzo wysokim poziomie, higienistka stomatologiczna pełni ważną i odpowiedzialną funkcję: wykonuje zabiegi profilaktyczne i kosmetyczne, prowadzi stomatologiczną edukację zdrowotną , a także doradza w zakresie higieny jamy ustnej i rodzaju fluoryzacji.
Higienistki mogą samodzielnie prowadzić gabinety profesjonalnej profilaktyki stomatologicznej wykonując w nich zabiegi typu scaling, piaskowanie, irygacja, lakowanie czy lakierowanie .


W Polsce coraz bardziej wzrasta zapotrzebowanie na higienistki stomatologiczne. Wiąże się to nie tylko z projektem zmiany ustawy o zawodach medycznych, w którym czytamy , że w gabinecie dentystycznym zatrudnione są dyplomowane higienistki stomatologiczne, a nie jak dotychczas pomoce dentystyczne. Obserwujemy zmianę zachowania pacjentów wobec swojego zdrowia i zdrowia swoich bliskich. Już nie wystarczy nam jedynie wiedza jak dbać o zęby, ale chcemy usług konkretnej osoby, która zaopiekuje się naszymi zdrowymi zębami.Pacjenci chcą mieć do czynienia z profesjonalistami, którzy na co dzień wykonują swoją praktykę. Potrzebują zainteresowania, wysłuchania problemu i kompetentnej porady. Z przyjemnością pacjentem zdrowym zajmie się higienistka, która przejmuje od lekarza dentysty opiekę nad pacjentem zarówno w zakresie doradztwa związanego z higieną jamy ustnej, jak i profilaktyką próchnicy, jednak przede wszystkim wykona zabiegi, które nie muszą być przez niego realizowane.

Dlatego nie powinniśmy się dziwić, kiedy umawiając się do lekarza dentysty w celu usunięcia złogów nazębnych i osadu – zamiast lekarza, zabiegi profilaktyczne profesjonalnie wykona nam higienistka stomatologiczna
– informuje B. Tkocz.
Miejscem pracy higienistki stomatologicznej mogą być gabinety stomatologiczne w szkołach
i przedszkolach, publiczne ośrodki zdrowia, niepubliczne ośrodki zdrowia, gabinety stomatologiczne, gabinety profilaktyki stomatologicznej.


Uczniowie Szkoły Policealnej Województwa Śląskiego nr 1 w Raciborzu w trakcie nauki zdobywają wiadomości i umiejętności z zakresu: propedeutyki stomatologii, anatomii, patologii narządu żucia, promocji zdrowia, farmakologii, mikrobiologii, psychologii oraz języka obcego.

- reklama -
- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here