Zespół z opolskich „Debiutów” w Kuźni Raciborskiej

0

7 marca w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej odbył się koncert zespołu Kacper i Karawana.

Zespół tworzy piątka młodych ludzi z Kędzierzyna-Koźla: Michał Kacperczyk (wokal), Cyprian Wiśniowski (gitara), Jarosław Mikulski (gitara), Krzysztof Kabut (perkusja) i Przemysław Filant (bas). Choć na scenie muzycznej zespół istnieje już 15 lat, to w tym składzie grają od roku.

- reklama -

 

Niegdyś grupa występowała pod nazwą Karawana. Jednak po wielu personalnych zmianach i zawieszeniu działalności, formacja powróciła na scenę pod nazwą Kacper i Karawana. – Dotychczasowy człon nazwy zespołu postanowiliśmy zostawić, tym bardziej że Karawana była już publiczności znana, zespół dał wiele koncertów w kraju i nie chcieliśmy przeprowadzać jakiejś wielkiej rewolucji. Zatem do istniejącej Karawany dodaliśmy część mojego nazwiska i tak do życia powołany został zespół Kacper i Karawana – mówi wokalista Michał Kacperczyk.

 

Grupa ma na swym koncie sporo sukcesów, spośród których można wymienić: występ na Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Rockowej w Andrychowie w 1996 r., gdzie otrzymał pierwsze w karierze wyróżnienie oraz nagrodę ufundowaną przez Marcina Jacobsona, ówczesnego managera zespołów Dżem, Perfect i Martyny Jakubowicz. Rok później Karawana zdobyła I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Rockowej w Opatowie. To zaowocowało sesją nagraniową w olsztyńskim studiu Polskiego Radia oraz wywiadem w prestiżowym czasopiśmie muzycznym "Gitara i Bas".

 

W roku 1998 zespół zrealizował pierwszy teledysk do piosenki "Życie", a regionalna TVP 3 zakwalifikowała grupę do Konkursu Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie Karawana wystąpiła razem z innymi znanymi w Polsce grupami, jak Orange, Crew, Harlem czy Ich Troje. Zespół został laureatem Złotej Dziesiątki, wyróżnionej przez jury w składzie: Marek Gaszyński, Halina Frąckowiak i Bogusław Mec.

 

W 2001 r. formacja nagrała nowy videoclip do piosenki "Prowadź mnie", który był emitowany we wszystkich liczących się stacjach telewizyjnych. W tym też roku zespół odniósł jeden z największych sukcesów w swojej karierze – został zakwalifikowany do konkursu pod nazwą "Debiuty", stanowiącym jeden z elementów Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W następnym roku Karawana zagrała koncert podczas drugiej edycji programu "Bar" w Polsacie. Ponadto, grupa ma za sobą występy w takich telewizyjnych programach jak "Rower Błażeja", "Kawa czy herbata" czy "Pytanie na śniadanie" itp.

 

Dorobek płytowy zespołu to trzy albumy: "Prowadź mnie" (2001), "Jedyna droga" (2005), "Nasze klimaty" (2008), przy czym najnowszy krążek jest pierwszym, jaki został nagrany w obecnym składzie. W repertuarze grupy znajdują się przede wszystkim kompozycje autorskie. Wyjątkiem jest nowa płyta. – Najnowszy album zawiera nowe aranżacje utworów znanych muzyków, których szanujemy i darzymy wielkim uznaniem. To muzyka, na której się wychowaliśmy. Nagrywając ją, chcieliśmy także oddać pamięć wspaniałym artystom, których już nie ma, jak Czesław Niemen czy Marek Grechuta – podkreśla lider grupy.

 

Podczas koncertu w Kuźni, grupa zaprezentowała przede wszystkim kompozycje z nowej płyty, ale nie zabrakło i tych z dwóch poprzednich albumów, jak "Marycha", "Ciemno tu", "Prowadź mnie" czy "Jesteś jak anioł". Więcej informacji na temat zespołu można znaleźć na stronie: http://www.kacperikarawana.pl oraz http://blog-karawany.blog.onet.pl. Tam też można posłuchać fragmentów utworów tej formacji oraz obejrzeć pięć nagrań wideo.

/BaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here