Wielkanocna procesja konna

0

24 marca, w wielkanocny poniedziałek, w Raciborzu-Sudole tradycyjnie już odbędzie się procesja konna.

Ta popularna procesja konna organizowana jest od niepamiętnych czasów. Ma charakter błagalny o opiekę i urodzaje. Organizatorzy zapraszają uczestników z całego regionu. Impreza ta cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością.

- reklama -

 

Procesja jest niewątpliwie atrakcją dla mieszkańców i odwiedzających gości . Przygotowania zwykle zaczynają się około godziny 9.00 przywozem koni i ulokowaniem ich w miejscowych gospodarstwach, gdzie serdecznie wita się każdego uczestnika. Jest zapewnione lokum dla wierzchowców i poczęstunek dla gości. O godzinie 12.45 zbiórka przed kościołem parafialnym Matki Boskiej Różańcowej oraz krótkie błogosławieństwo koni i jeźdźców. O godzinie 13.00 wyrusza kawalkada jeźdźców i bryczek do objazdu pól. Modlitwę i litanie do Wszystkich Świętych na specjalną melodię prowadzi miejscowy śpiewak Paweł Koniczny. Przy trzech przydrożnych krzyżach oraz figurce św. Urbana odmawia się modlitwę o błogosławieństwo koni, jeźdźców, całej społeczności i urodzajów. Na koniec odbywają się widowiskowe wyścigi tradycyjnie kończące procesję.

 

O porządek i bezpieczeństwo biorących udział w procesji dba policja, straż miejska i OSP Sudół. Oczekujących na kawalkadę widzów bawi orkiestra dęta i zespół. Po zakończeniu wyścigów, gdzie nie chodzi o to, kto zajął, jakie miejsce, tylko o paradę koni, powozów, bryczek, kuców oraz zaprezentowanie umiejętności jeźdźców odbywa się krótkie nabożeństwo w kościele parafialnym. Po nim wszyscy uczestnicy imprezy udają się do salki parafialnej, gdzie przy poczęstunku można podzielić się komentarzami z uroczystości oraz wziąć udział we wręczaniu jej uczestnikom okolicznościowych pamiątek. Koniec imprezy przewiduje się o godzinie 17.00.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here