Kolejna grupa raciborskich uczniów odwiedziła stolicę

0

Realizując program edukacyjny od "Aten do Pekinu" Klub Olimpijczyka "Sokół" zorganizował wyjazd łączonej grupy młodych sportowców i grupy artystycznej do Warszawy.

Tym razem w Centrum Olimpijskim zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć inscenizację bajki o Czerwonym Kapturku w śląskiej wersji, a młodzi sportowcy odebrali wyróżnienia za sukcesy sportowe. Ponadto grupa uczestniczyła w lekcji muzealnej poświęconej histori nowożytnych olimiad oraz sukcesów sportowych polskich olimpijczyków. Współorganizatorami całości oprócz Klubu Olimpijczyka "Sokół" byli Polski Komitet Olimpijski i Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, a honorowy Patronat nad całością objął poseł Henryk Siedlaczek.

- reklama -

 

 

Dla raciborskiej grupy pobyt w Warszawie rozpoczął się w środę 9 kwietnia od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym odebrali lekcję historii poświęconą tragicznemu okresowi okupacji niemieckiej polskiej stolicy w czasie II wojny światowej.

Po południu "tradycyjnie" uczniowie gościli w Parlamencie, gdzie spotkali się z posłem ziemi raciborskiej Henrykiem Siedlaczkiem. Poseł doskonale poradził sobie z rolą przewodnika jednocześnie prowadząc lekcję, w czasie której zwięźle i w ciekawy sposób przekazał młodzieży podstawy wiedzy o polskim parlamentaryźmie. Pomimo tego, że był to normalny dzień pracy Sejmu uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć budynki przy Wiejskiej od "środka" i "na zewnątrz" poruszając się "ścieżkami" posłów, czasami pomimo delikatnego oporu ze strony Straży Marszałkowskiej. W czasie sejmowej wycieczki do grupy raciborzan dołączył na chwilę również inny poseł Wojciech Ziemniak, którego ze względu na jego działalność w Klubie Olimpijczyka w Racocie, od wielu lat łączą więzy sympatii z raciborskim Klubem Olimpijczyka "Sokół". 

 

W czwartek 10 kwietnia grupa gościła w Centrum Olimpijskim, gdzie swoją siedzibę mają Polski Komitet Olimpijski oraz Muzeum Sportu i Turystyki. W kameralnej sali PKOL-u uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych przedstwili fragmenty biesiady śląskiej oraz śląską inscenizację bajki o Czerwonym Kapturku, krótki recital zaprezentował Tomasz Orliński, którego występ wywołał kolejne brawa na widowni.

 

 

W kolejnej części spotkania z zaproszonymi gośćmi miały miejsce wyróżnienia dla utalentowanych młodych sportowców reprezentujących kluby ziemi raciborskiej oraz podziękowania dla władz PKOL-u i dyrekcji Muzeum Sportu i Turystyki, z którym raciborski Klub Olimpijczyka "Sokół" współpracuje od 15 lat.

 

 

Po obiedzie w czwartkowe popołudnie odbyła się lekcja muzealna częściowo kreowana przez uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu, którzy w miejscu poświęconym sympatykowi sportu, papieżowi Janowi Pawłowi II zaprezentowali program "ku pamięci" wielkiego Polaka. W drodze powrotnej młodzież odwiedziła w Częstochowie Klasztor na Jasnej Górze.

W ten sposób czteroletni okres olimiady pomiędzy igrzyskami w Atenach i Pekinie został wypełniony zgodnie z założeniami programu opracowanego przez preżnie działający, już od dwudziestu lat raciborski Klub Olimpijczyka "Sokół".  

 

/Piela/     

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here