Srebro siatkarzy raciborskiej PWSZ

0

W tegorocznej edycji Akademickich Mistrzostw Polski Wyższych Szkół Zawodowych siatkarze PWSZ w Raciborzu przegrali "złoto" z pierwszoligową drużyną PWSZ Nysa 1:3 (25:20, 21:26, 19:25,17:25).

- reklama -

W dniach od 10 do 13 kwietnia w Legnicy odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski Wyższych Szkół Zawodowych w piłce siatkowej mężczyzn. Do turnieju zgłosiło się 18 zespołów w tym raciborski PWSZ. Rozgrywki przeprowadzono w 4 grupach. Racibórz trafił do grupy D, w której grały jeszcze KN Zgierz, PWSZ Suwałki, PWSZ Piła, PWSZ Tarnów. W grupach grano systemem „każdy z każdym” do 2 wygranych setów.

 

Pierwszy mecz w grupie drużyna PWSZ Racibórz zagrała z ekipą PWSZ Tarnów łatwo wygrywając 2:0 w setach 25:21 i 25:16, w kolejnym meczu studenci z Raciborza "rozbili" PWSZ Suwałki 2:0 w setach 25:8 i 25:13, w trzecim meczu z PWSZ Piła również odnieśli zwycięstwo 2:0 (25:18; 33:31). Jak widać po wyniku w drugim secie siatkarze z Piły zaciekle walczyli o utrzymanie się w meczu i set nieco się wydłużył.

W ostatnim meczu grupowym, który wobec awansu raciborzan do dalszej części turnieju nie miał już znaczenia dla fazy grupowej, trener Witold Galiński wystawił "zmienników", którzy nie sprostali drużynie KN Zgierz przegrywając 0:2 (19:25 i 21:25).

W meczu o awans do finałowej "czwórki" mistrzostw drużyna PWSZ Racibórz trafiła na aktualnego mistrza Polski drużynę z Gorzowa Wielkopolskiego. Jak się można było spodziewać mecz był widowiskowy i zacięty. Siatkarze PWSZ Racibórz ostatecznie wygrali 2:1 (25:23, 23:25, 15:12).

Przyszedł czas na mecz o wejście do wielkiego finału, w którym  ekipa PWSZ Racibórz pokonała drużynę z Krosna 2:1 (25:27; 25:22; 15:11). Przegrany w końcówce "na przewagi" pierwszy set na szczęście szybko został zapomniany przez zawodników raciborskiego PWSZ-u, którzy pewnie wygrali dwa kolejne zapewniając sobie możliwość walki o złoty medal i tytuł Akademickich Mistrzów Polski Wyższych Szkół Zawodowych.

Finałowym rywalem raciborskiego PWSZ-u była drużyna z Nysy na codzień występująca w I Lidze Piłki Siatkowej mężczyzn. W drużynie z Nysy występował raciborzanin Krzysztof Makaryk. Z relacji trenera Witolda Galińskiego wynika, że w pierwszej fazie meczu finałowego jego siatkarze zagrali na "maxa". Mecz finałowy rozgrywany był do 3 wygranych setów. Pierwszego seta siatkarze Galińskiego wygrali 25:20. Również drugi set rozpoczął się bardzo pomyślnie i siatkarze raciborskiego PWSZ rozgrywający bardzo dobre spotkanie prowadzili 8:4.
Niestety od tego momentu inicjatywę gry przejęła drużyna z Nysy. Słaby odbiór, który nie pozwolił poprowadzić dotychczasowej skutecznej gry w ataku odwrócił losy spotkania. Ligowcy konsekwentnie do końca meczu zagrywką "szukali" libero raciborskiej drużyny. Odrzuceni od siatki studenci raciborskiej uczelni nie potrafili już nawiązać równorzędnej walki i przyegrali trzy kolejne sety do 21, 19 i 17.

 

 

Bez względu na to, że po wygranym pierwszym secie finału były realne szanse na mistrzostwo, siatkarzom raciborskiego PWSZ należą się gratulacje z tytułu Akademickiego Wicemistrza Polski Wyższych Szkół Zawodowych. Bardzo cieszy fakt, że Miłosz Zniszczoł środkowy AZS Rafako Racibórz został wybrany najlepszym zawodnikiem mistrzostw, w doborowym pierwszoligowym towarzystwie, w którym za najlepszego rozgrywającego uznano Michała Kozłowskiego, a za najlepszego broniacego Marcina Krysia – obaj są zawodnikami PWSZ Nysa.
 

Drużyna prowadzona przez Witolda Galińskiego grała w Legnicy w następującym składzie: Miłosz Zniszczoł (kapitan), Mariusz Prudel, Aleksander Galiński, Krystian Lipiec, Artur Szmidtka (libero), Adrian Sdebel, Bartosz Buniak, Adam Barteczko, Radosław Łyczko, Paweł Cieślar, Karol Jaciów, Tomasz Kułaga.

 

/Piela/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here