60 lat biblioteki miejskiej

0

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla rozpoczęła świętowanie swojego jubileuszu 60-lecia.Obchody 60 lat istnienia biblioteki miejskiej zostały połączone z corocznym Tygodniem Bibliotek i z Dniem Bibliotekarza.

W pierwszym dniu Tygodnia Bibliotek w filii nr 4, w szpitalu przy ul. Gamowskiej odbyło się spotkanie autorskie z lokalną poetką Barbarą Gromotką, autorka tomiku pt. "…a łkające serce Twego serca szuka…".

- reklama -

 

Wieczorem na schodach prowadzących do biblioteki przy ul. Kasprowicza raciborzanie bawili na przedstawieniu rewiowym "Lata dwudzieste, lata trzydzieste" w wykonaniu Teatru Wodzisławskiej Ulicy z Wodzisławia Śl.

 

 

 

 

W tym roku Tydzień Bibliotek zapowiada się niezwykle ciekawie. W programie obchodów jeszcze raz zobaczymy Teatr Wodzisławskiej Ulicy. Zapewne do wyjątkowych będzie należeć spotkanie autorskie z Anną Dymną.

 

Jednak należy zauważyć, że ożywioną działalność kulturalno-oświatową Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu prowadzi od lat.

Obecnie organizowanych jest mnóstwo spotkań autorskich zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci i młodzieży, spotkań z ciekawymi ludźmi, szereg konkursów plastycznych, literackich kierowanych do szerokiego odbiorcy – podkreśla dyrektor placówki Małgorzata Szczygielska. W galerii „Gawra” mieszczącej się w holu biblioteki głównej co miesiąc zmieniana jest ekspozycja. Swe prace prezentują artyści regionalni jak również spoza naszego regionu. Biblioteka podjęła szeroką współpracę z placówkami oświatowymi w mieście, co zaowocowało szeregiem lekcji bibliotecznych, a tym samym wzrostem czytelnictwa. Do wzrostu czytelnictwa przyczyniło się również coraz lepsze zaopatrzenie biblioteki w nowości wydawnicze zgodnie z preferencjami czytelników.

 

Wszystkie przedsięwzięcia podjęte przez bibliotekę przynoszą wymierne efekty w postaci wzrostu czytelnictwa. Bogate, sukcesywnie odnawiane zbiory w 2007 roku liczyły 195 128 woluminów, a liczba zarejestrowanych czytelników wyniosła 13 952.

 

Dane aktualne na dzień 31.12.2007 r.

 

 • Liczba czytelników 13 961

 • Liczba odwiedzin 114 717

 • Liczba wypożyczeń 372 384

 • Liczba udzielonych informacji 4 498

 • Liczba lekcji bibliotecznych 170

 • Liczba uczniów uczestniczących w lekcjach 3 810

 • Liczba osób uczestniczących w imprezach kulturalnych 7 349

 • Ilość zakupionych zbiorów w 2007 roku 6 357

 • Wartość zakupionych zbiorów w 2007 roku 133 670 zł

 • Ilość prenumerowanych czasopism 107 tytułów (149 egz.)

 • Stan księgozbioru 195 128 egz.

 

Do znaczących inwestycji należy zaliczyć remont budynku biblioteki. Nakładem 936 tys. zł. ze środków własnych oraz dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska, Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska siedziba biblioteki – budynek przy ul. Kasprowicza 12 zyskał nowy, zmodernizowany wizerunek.

/BSp/

/Zdj. MaK/

 

Zobacz również: Historia biblioteki miejskiej

Obchody 60 – lecia Biblioteki Publicznej w Raciborzu

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here