„Obrazy w ruchu” na Końcu Świata

0

W środę 21 maja o godz. 20.00 w „Galerii na Końcu Świata”, na I piętrze ”Strzechy” odbędzie się wernisaż wystawy „Obrazy w ruchu“.

 

- reklama -

„Obrazy w ruchu” to akcja, jaką powołało do życia kilkadziesiąt studenckich organizacji pozarządowych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jej efekt można było oglądać już w Görlitz, w Berlinie, Norymbergii. Od maja wystawa wędruje przez Ukrainę do Polski a następnie do Czech. W Raciborzu będzie gościć od 21 maja do 4 czerwca, a następnie pojedzie do Pilzna.

 

 

Latem ubiegłego roku jednocześnie w dziesięciu miastach Niemiec, Polski, Czech, Białorusi i Ukrainy wyruszyło w podróż tysiąc małych, biało-pomarańczowych książeczek – albumów fotograficznych. Jeszcze pustych, ale z uwagą, że kto je znajdzie, ma wkleić zdjęcie i przekazać dalej. Taka fotograficzna poczta butelkowa, nie znająca granic państwowych i językowych. Albumy stopniowo wypełniały się zdjęcia przypadkowych posiadaczy w niemal wszystkich krajach Europy i nie tylko… Wręczone znajomym lub nieznajomym wędrowały tak z rąk do rąk, przekazywane w pociągach, na przystankach, w kawiarniach. Po kilkumiesięcznej tułaczce wróciło na podany w albumie i na stronie internetowej adres około 80 wypełnionych albumów. W ten spontaniczny sposób uzyskane zdjęcia stanowią materiał wystawy, mającej promować ideę niczym nieskrępowanych kontaktów między ludźmi mieszkających w różnych stronach świata i mówiących innymi językami.

 

 

Tematem wystawy są nie tylko same zdjęcia, lecz również sama historia ich podróży po wielu krajach, nie tylko europejskich. Wystawa dokumentuje z jednej strony rozwój wspólnej akcji i rozprzestrzenianie się sieci organizacji pozarządowych w środkowej i wschodniej Europie, z drugiej strony pokazuje postaci osób, które wzięły udział w tej spontanicznej akcji – zarówno członków organizacji jak również „zwykłych” ludzi, którzy zafascynowani ideą wędrujących albumów wypełniali je własnymi fotografiami. Jaskrawym przykładem na realizację idei „wędrujących obrazów” może być album, którego podróż obiegła niemalże cały świat, startując w Berlinie, lądując najpierw w Ohio, potem w Ulianowsku by wrócić przez Kraków do Berlina.

 

Organizatorzy: Akcja „Obrazy w ruchu” jest projektem stworzonym przez sieć inicjatyw środkowo i wschodnioeuropejskich Inicjatywa Środkowo-Wschodnia Europa”. Ta sieć, na którą składa się ponad 30 różnych inicjatyw z Niemiec, Polski, Czech, Białorusi oraz Ukrainy zrzesza ponad 2000 członków z dziedziny kultury, sztuki, społeczeństwa obywatelskiego. Wśród inicjatyw, które wzięły udział w akcji „Obrazy w ruchu”, znalazły się też polskie organizacje, np. Stowarzyszenie Uczestników Wolontariatu Europejskiego „Trampolina”, Stowarzyszenie Międzynarodowej i Międzykulturowej Wymiany ANAWOJ z Michałowa koło Białegostoku, niemiecko-polsko-czeska inicjatywa „Akcja Wschód-Zachód” i in.

 

Koordynatorami wystawy w Raciborzu są Adam Busuleanu i Dawid Wacławczyk.

 

/s/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here