Dzień bez foliówki, czyli ziarnko do ziarnka…

0

Dzisiaj organizacja ekologiczna WWF Polska obchodzi Światowy Dzień Ochrony Środowiska w wyjątkowy  sposób.

W całej Polsce zbierane są podpisy pod projektem ustawy Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej na rzecz wycofania ze sklepów bezpłatnych jednorazowych opakowań foliowych. WWF apeluje do każdego, aby w tym dniu wykonał drobny gest dla środowiska i nie tylko nie brał bezpłatnej foliówki ze sklepu, ale także podpisał się pod projektem ustawy, który można znaleźć na stronie www.wwf.pl

- reklama -

 

W naszym mieście można znaleźć już sklepy, z których wycofano lub ograniczono rozdawanie tzw. jednorazówek.

Każdego roku na świecie sprzedawanych lub rozdawanych jest od 500 miliardów do biliona nowych toreb plastikowych. Zakładając, że codziennie każdy Polak pakuje swoje zakupy w jedną siatkę foliową okazuje się, że także w Polsce zużywamy ich rocznie co najmniej miliard. Jedna torebka używana jest średnio przez ok. 15 minut nim trafia do śmieci.

 

Ale nie jest to jedyny problem jaki torebki foliowe stwarzają w środowisku. Produkcja miliardów siatek rocznie pochłania ogromną ilość energii. Przy jej wytwarzaniu emitowany jest dwutlenek węgla – główny powód globalnego ocieplenia.

 

W wielu krajach europejskich – m.in. w Belgii, Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Holandii, ograniczono już rozdawnictwo foliówek. W Irlandii specjalny podatek od toreb plastikowych jednokrotnego użytku wysokości 0.15 euro  spowodował, że o 95 procent  spadło ich wykorzystanie!

 

/wgg/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here