Raciborskie Dni Nauki i Techniki

0

Politechnika Śląska i szkoły techniczne z Raciborza, zakłady produkcyjne i przedsiębiorstawa – wielu wystawców wzięło udział w pierwszym dniu Raciborskich Dni Nauki i Techniki.

W otwarciu imprezy uczestniczyli: wiceprezydent dr Ludmiła Nowacka, etatowy członek zarządu powiatu raciborskiego mgr inż. N. Parys, kierownik Katedry Energoelektroniki Napędu elektrycznego i Robotyki B. Grzesik- prof. Politechniki Śląskiej, prof. S. Dodds z Universiti of East London oraz przewodniczący komitetu organizacyjnego J. Kalabiński.

- reklama -

Na Dniach Nauki i Techniki zebrali się wystawcy, naukowcy i mieszkańcy Raciborza ciekawi urządzeń technicznych, nowinek naukowych, chcący poznać możliwości nowoczesnej techniki zastosowanej w przemyśle i urządzeniach mobilnych. Tu mogli wziąć udział w badaniach i doświadczeniach naukowych, pozyskać informacje o dydaktyce, a nawet o terapii niepełnosprawnych.

 

Raciborskie Dni Nauki i Techniki organizowane są dla uczczenia 80 – lecia pierwszej rejestracji sejsmicznej w Śląskim Obserwatorium Geofizycznym Polskiej Akademii Nauk w Raciborzu, dlatego kierownik Śląskiego Obserwatorium Geofizycznego Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii mgr inż. Wojciech Wojtak zapraszał do zwiedzenia Obserwatorium Geofizycznego; zapoznania się z jego historyczną i współczesną działalnością.

 

Nie zabrakło atrakcyjnych (premierowych) pokazów.

 

 

 

Raciborzanie mogli zobaczyć pokazywany po raz pierwszy w Raciborzu samochód elektryczny Elipsa zaprojektowany na Politechnice Śląskiej w Gliwicach i wysłuchać wnikliwej prezentacji dokonanej przez dr inż. Tomasza Biskupa.

Ciekawie eksponowało się stanowisko naukowe dra hab inż. Z. Kaczmarczyka z lewitacją elektromagnetyczną.

 

W niedzielę ciąg dalszy prezentacji.

 

/ Katarzyna Harasimczuk/

/zdj. Ireneusz Burek/

 

Czytaj również Raciborskie Dni Nauki i Techniki


- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here