Poseł Henryk Siedlaczek o PWSZ i społecznościach lokalnych

W maju ukazał się osiemnasty numer Eunomii, miesięcznika raciborskiej PWSZ, w której znajduje się również wywiad Jana Nowaka z Henrykiem Siedlaczkiem. 

W „Słowie od redakcji” czytamy: „Końcówka roku akademickiego to czas bardzo nasycony wieloma istotnymi wydarzeniami. Konferencje, konkursy, rozgrywki sportowe, juwenaliowe zabawy, zaliczenia, zbliżająca się sesja. Eunomia pragnie przedstawić wszystkie te przedsięwzięcia, dlatego majowy numer, który oddajemy do Państwa rąk, szczególnie obfituje w informacje na temat życia uczelni.”

- reklama -

 

Toteż można w nim znaleźć m.in. relacje ze spotkań naukowych, z wykładów gościnnych wygłoszonych dla studentów neofilologii, wywiady z prof. dr. hab. Jerzym Buzkiem oraz posłem Henrykiem Siedlaczkiem, informacje o różnych wydarzeniach, w których partycypowała na różne sposoby raciborska uczelnia, felietony. 

 

 „W społecznościach lokalnych tkwi wielka siła!” – mówił Henryk Siedlaczek podczas rozmowy z dr.  Januszem Nowakiem:

 

– „Właśnie od problematyki związanej z raciborską uczelnią chcielibyśmy rozpocząć tę rozmowę. Jak Pan Poseł postrzega jej perspektywy?” 

 

– „Dla  PWSZ w Raciborzu zawsze staram się mieć czas, bo jest to placówka o trudnej do przecenienia wadze dla całej społeczności nie tylko ziemi raciborskiej, ale i powiatów  ościennych. Ponadto z naszą uczelnią łącza mnie emocjonalne więzi. Wracając do Pańskiego pytania, chcę powiedzieć, że jeżeli nikt nie będzie majstrował przy zasadach funkcjonowania publicznych wyższych szkół zawodowych, to jestem bardzo spokojny o rozwój raciborskiej PWSZ. Dlaczego? Bo jej dotychczasowa historia układa się w logiczny ciąg: zaczynano od skromnej jednokierunkowej szkoły, dzisiaj jest wiele kierunków.   Uczelnia nie ma problemów kadrowych, jest zarządzana w mądry sposób. Skrupulatnie realizowana jest je misja. Jedynym problemem mogą być problemy lokalowe, których szkole życzę!

 

– „Pan Poseł posłużył się paradoksem?”

 

– „Życzę uczelni takich problemów, bo przecież one najlepiej świadczą o jej rozwoju. Cóż z tego, jeśli placówka posiada bogatą bazę, jeśli nie ma z niej kto korzystać…”

 

– „Czy uczelnia stała się już, według Pana Posła, trwałym elementem struktury naszego regionu?”

 

– „Bez wątpienia tak. Szkoła świetnie się wkomponowała w region i jego specyfikę. Spełnia ważną rolę kulturową i społeczną w całym okręgu, obejmującym nie tylko powiat raciborski, ale także ziemię głubczycką, kędzieżyńsko-kozielską, wodzisławską, rybnicką…”    

 

– „Jest Pan Poseł znany m.in. z wielkiej wrażliwości na wartości tkwiące w kulturze małych ojczyzn. Proszę nam powiedzieć, jaka jest Pana opinia na temat stanu kultury w naszym regionie?”

 

– „Mam bardzo dobre zdanie na temat tworzenia wartości kulturalnych na ziemi raciborskiej. Być może wielu zaskoczę, ale nie zgadzam się pod tym względem z licznymi malkontentami, którzy ciągle utyskują, że rzekomo nic się u nas nie dzieje. Tymczasem dzieje się bardzo dużo, zarówno w samym Raciborzu, jak i w gminach naszego powiatu. Są to nierzadko wydarzenia spektakularne. Na każdym kroku spotykam się z mnóstwem inicjatyw oddolnych, powstaje wiele stowarzyszeń i grup. Aktywizowane są dzieci i młodzież. Kultura w naturalny sposób wraca do tych, którzy chcą ją tworzyć, którzy jej potrzebują. W społecznościach lokalnych tkwi wielka siła, tylko należy stworzyć warunki, aby mogła się ona uzewnętrznić. Nie wolno przeszkadzać ludziom, którzy sami najlepiej wiedzą, jak mają sobie organizować życie, aby mogli się czuć dobrze.”

 

– „Deklaruje się Pan Poseł jako zwolennik autentycznej animacji społeczno-kulturalnej.”

 

– „Oczywiście, jestem przekonany, że to jest najlepsza droga: nie narzucać rozwiązań, nie uszczęśliwiać ludzi na siłę, tylko pozwolić im działać. I to się dzieje w Raciborzu i w miejscowościach powiatu raciborskiego. Uważam, że wielkim atutem ziemi raciborskiej jest fakt, iż mieszkańcy chcą być razem, chcą tworzyć wspólnotę. Potrafią się integrować ponad podziałami politycznymi. Ogromnie mi to imponuje.”    

 

/Oprac. KJ/

 

"Eunomia" – miesięcznik raciborskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej nr 5 (18) maj 2008
Redaktor naczelny: Janusz Nowak           

 

  

 

     Czytaj również:

                – inne artykuły zaczerpnięte z Eunomii

                – artykuły związane z PWSZ w Raciborzu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Czytaj pełne wydanie

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here