Złoty medal dla Raciborzanina

Adam Majchrzak wywalczył złoty medal w kategorii shodan na II Mistrzostwach Polski Iaido, które odbyły się w dniach 21-22 czerwca w Krapkowicach.

Zajął również 3 miejsce w turnieju drużynowym, jako zawodnik drużyny Jindokan Opole PSI. Raciborzanin otrzymał powołanie do kadry narodowej, która będzie reprezentować nasz kraj na XV Mistrzostwach Europy Iaido w Magglingen (Szwajcaria) w grudniu tego roku.

- reklama -

 

W zawodach startowało 50 zawodników z 12 miast Polski. Zawody rozegrano w czterech kategoriach: mudan (osoby bez stopni mistrzowskich), shodan (osoby posiadające stopień mistrzowski 1 dan), nidan (osoby posiadające stropień mistrzowski 2 dan), sandan (osoby posiadające stropień mistrzowski 3 dan). Zawody odbyły się pod patronatem Polskiego Związku Kendo oraz Marszałka Województwa Opolskiego.

 

Sztuka walki iaido wywodzi się bezpośrednio z Japonii. Polega na umiejętności dobywania miecza i błyskawicznego cięcia, w sytuacji nagłego zagrożenia życia. Obecnie sztuka ta zyskała bardziej pokojowy charakter. W trakcie treningów główny nacisk położony jest na precyzję i pewność wykonania ruchu. Od osób rozpoczynających ćwiczenia nie wymaga się więc specjalnych umiejętności, czy też nadzwyczajnej kondycji fizycznej. Stąd iaido uprawia coraz szersze grono osób w różnym wieku. Jest w pełni bezpieczne, gdyż w dzisiejszych czasach ostry, kuty miecz samurajski został zastąpiony tępym mieczem wykonanym ze stopów aluminium i cynku, służącym jedynie do treningów. Nie ma więc obawy o okaleczenie siebie, czy osób współćwiczących. Iaido jest wpisane jako jedna z dyscyplin uprawianych w ramach Polskiego Związku Kendo obok kendo, jodo oraz naginata.

 

Adam Majchrzak prowadzi zajęcia w rybnickiej sekcji Iaido/Jodo "Butokukan". Wszystkie osoby chcące rozpocząć treningi mogą zrobić to już 3 września, kiedy odbędzie się pierwszy po wakacyjnej przerwie trening. Zajęcia będą się odbywać w każdy poniedziałek, środę i piątek w godz. 17.30 – 19.00 na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 przy ulicy Różańskiego 14a w Rybniku.

 

Można się na nie zapisać również na każdym treningu. W trakcie ich trwania można uzyskać wszystkie niezbędne informacje na temat wymaganego do ćwiczeń sprzętu i kosztów. Osoby, które są zainteresowane treningami mogą dzwonić pod nr telefonu 501 021 191 lub pisać na adres: [email protected]

 

/am/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here