Katastrofa pociągu w Czechach

0

W związku z katastrofą, jaka miała miejsce w dniu 8 sierpnia w Czechach w okolicach Ostrawy, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa gorąco apeluje o oddawanie krwi dla osób poszkodowanych.

Krew można będzie oddać w sobotę (tj. 9. sierpnia), od godziny 8.00 do 15.00 w Raciborzu oraz w Oddziale Terenowym w Rybniku. 

- reklama -

Pociągiem tym podróżowało wielu Polaków, którzy być może już w ten weekend trafią do naszych szpitali.

Do wypadku doszło w okolicach miasta Studenka, na północnym wschodzie Czech niedaleko granicy z Polską – informuje czeska policja. Jak podaje portal tvn24.pl pośród ofiar śmiertelnych jest jeden Polak, natomiast 9 jest rannych. Różne źródła podają różne dane na temat ofiar śmiertelnych i rannych. Według czeskiej agencji informacyjnej CTK wśród rannych jest ok. pięciu Polaków. Pociągiem jechało ok. 400 osób. Ranni trafili do 10 okolicznych szpitali.

Pociąg EuroCity Comenius relacji Kraków-Praga uderzył w zawalone na tory kolejowe rusztowanie remontowanego wiaduktu. Rzeczniczka PKP EuroCity oświadczyła, że bilety zakupiło 54 Polaków, ale niewykluczone, że część pasażerów mogła kupić bilety bezpośrednio u konduktora już w pociągu.

W momencie zdarzenia pociąg jechał z prędkością 140 km/h. W wyniku zderzenia wykoleiła się lokomotywa i trzy wagony, a ofiarny śmiertelne pochodzą z pierwszych dwóch wagonów.

Na miejscu zdarzenia znajdują się także wraki 4 samochodów, które prawdopodobnie w momencie zderzenia przejeżdżały przez remontowany wiadukt.

W akcji ratunkowej bierze udział 16 jednostek straży pożarnej, 30 karetek ratunkowych, śmigłowce ratunkowe oraz psy, które szukają rannych. Polskie służby ratownicze zaoferowały już swoją pomoc lecz strona czeska zapewnia, że na razie nie ma takiej potrzeby.

Na miejscu zdarzenia są już przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie.

 

 

/w/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here