Nowy proboszcz na Starej Wsi

0

Po 50 latach kapłaństwa i 30 latach pełnienia posługi proboszczowskiej w parafii św. Mikołaja w Raciborzu, w wieku 75 lat odszedł na emeryturę ksiądz radca duchowny Reinhold Porwol. Nowym proboszczem ksiądz abp Alfons Nossol mianował księdza Piotra Adamowa.

Ks. Reinhold  Porwol  urodził się w Opolu-Półwsi  11 lipca 1933 r. Święcenia kapłańskie otrzymał 23 czerwca 1957 roku w katedrze opolskiej między innymi razem z ks. abp. Alfonsem Nossolem, ks. prof. Kazimierzem Dolą, ks. Ernestem Krzyżokiem z Miedoni oraz śp. ks. radcą Alojzym Jurczykiem.

- reklama -

 

Ks. Reinhold  Porwol odchodzący proboszcz parafii św. Mikołaja w Raciborzu

 

Po latach pracy duszpasterskiej w charakterze wikariusza w Zabrzu i Bytomiu w 1968 roku został proboszczem w Ścinawie Małej koło Nysy. Posługiwał duszpastersko jeszcze w pięciu podległych kościołach filialnych. Był to ogrom pracy szczególnie w niedziele i święta. 22 sierpnia 1978 roku objął parafię św. Mikołaja w Raciborzu. Dał się poznać jako gorliwy i pobożny kapłan. Parafianie podziwiali jego mądrość, głęboką wiedzę religijną, niezwykłą skromność, pracowitość i zmysł organizatorski, a czasem i poczucie humoru.

 

Ks. Porwol  potrafi wysłuchać i uszanować każdego człowieka, bez względu na jego światopogląd, wykształcenie czy status materialny. Dbał o staranną oprawę liturgiczną mszy św.  i nabożeństw, umiał stworzyć w świątyni prawdziwą atmosferę spokoju i modlitwy. Najczęściej można go było spotkać w konfesjonale. Zawsze czynił starania o to, aby  podczas mszy św. oraz  nabożeństw była okazja do spowiedzi.

 

Wykazywał też wielką troskę o świątynię, jej otoczenie oraz o cmentarze parafialne. Nic dziwnego, że raciborzanie i goście zazdrościli parafianom twierdząc: „Ale macie wspaniałego proboszcza”.

 

Za tę ofiarną działalność duszpasterską i gospodarczą, przedstawiciele:  rady parafialnej, ministrantów, kleryków, nadzwyczajnych szafarzy i grupy Dzieci Maryi dziękowali ks. radcy Reinholdowi Porwolowi w niedzielę 24 sierpnia podczas mszy św. pożegnalnej, życząc mu Błogosławieństwa Bożego, dobrego zdrowia i zasłużonego odpoczynku. Ks. Porwol podziękował też parafianom za 30 lat współpracy oraz przeprosił za ewentualne błędy lub uchybienia w posłudze proboszczowskiej.

 

Tydzień wcześniej odprawił mszę św. Pożegnalną w kaplicy Diecezjalnego Domu Formacyjnego w Miedoni, którą przed laty wybudował. Dzielnica Miedonia należy również do parafii św. Mikołaja. Opuszczając parafię ks. Porwol zamieszkał wraz ze swoimi siostrami w domu rodzinnym na terenie Opola-Półwsi.

 

Ks. Reinhold Porwol wraz z nowym proboszczem – ks. Piotr Adamów

 

Nowym proboszczem tej parafii został mianowany 42-letni ks. Piotr Adamów pochodzący z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opolu. Zanim wstąpił do Seminarium Duchownego w Opolu  pracował w placówce handlowej AGD. Święcenia kapłańskie przyjął w 1995 roku w katedrze opolskiej z rąk biskupa Ambrożego Djaliby pochodzącego z Togo.  Był wikariuszem w Oleśnie, a ostatnio w parafii św. Jana Chrzciciela na Ostrogu w Raciborzu.

 

Już w  poniedziałek  25 sierpnia uroczystego wprowadzenia ks. Adamowa podczas Mszy św. wieczornej celebrowanej przez odchodzącego proboszcza ks. radcy Reinholda Porwola, dokonał dziekan rejonu raciborskiego ks. infułat Marian Żagan w obecności licznie przybyłych parafian. Nowy proboszcz pełni również obowiązki diecezjalnego koordynatora  ruchów i stowarzyszeń katolickich. Współpracuje z Duszpasterstwem Młodzieżowym w Raciborzu przy parafii NSPJ.  W życiu prywatnym oprócz literatury religijnej interesuje się również twórczością Fiedora Dostojewskiego. Zaś w wolnych chwilach uprawia turystykę rowerową i lubi grać w siatkówkę.

 

Wikariusz ks. Wojciech Modelski z parafii kościoła św. Mikołaja w Raciborzu

 

Ks. infułat Marian Żagan przedstawił również nowego, 28-letniego wikariusza ks. Wojciecha Modelskiego, który pochodzi z parafii Przemienienia Pańskiego w Opolu. Ostatnio pracował w parafii Ducha Św. i Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła na terenie Kędzierzyna-Koźla. Jak się dowiedziałem, ks. Wojciech lubi sport, a szczególnie piłkę nożną i siatkówkę. W wolnym czasie lubi chodzić po górach i uprawiać turystykę rowerową. W najbliższym czasie uda się pociągiem do Kędzierzyna na poprzednią parafię, aby wrócić na swoim rowerze do Raciborza /ok. 50 km/.

 

Podczas uroczystości wprowadzenia nowego proboszcza były też słowa powitania i życzenia rady parafialnej dla przybyłych kapłanów. Przy wyjściu z kościoła czekał tłum parafian, którzy pożegnali odchodzącego proboszcza piosenką „Żegnamy Cię Aleluja…”, a nowemu proboszczowi zaśpiewano „Witamy Cię Aleluja…”.

 

/Krystian  Niewrzoł, fot. Stanisław Jakieła/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here