Będziemy wiecej płacić za mandaty?

  0

  Projekt nowego rozporządzenia trafił do ustaleń międzyresortowych i jest możliwe, że  będzie obowiązywał jeszcze we wrześniu. Planuje się nie tylko podwyższyć kwotę mandatów.

  Propozycja dotyczy także zwiększenia ilośći punktów karnych za popełnione wykroczenia drogowe. W chwili obecnej np. mandaty za parkowanie w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych i za przejeżdżanie na czerwonym świetle wynoszą od 20 do 500 zł. W projekcie kwota ma górną granicę i wynosi 500 zł. za oba wykroczenia. Z jednego do pięciu punktów wzrosną też kary za parkowanie na miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych.

  - reklama -

   

  Równocześnie autorzy projektu proponują by pieszych, którzy przechodzą na czerwonym świetle karać mandatem w wysokości 100, a nie jak dotychczas – 250 zł. Projekt precyzuje również zapisy dotyczące jazdy bez świateł. Za ich brak w nocy – tak jak obecnie trzeba będzie płacić 200 zł, za jazdę bez świateł w dzień – 100 zł. Zaostrzy się jednak kara za jazdę bez świateł w tunelu – teraz wynosi 100, a ma wzrosnąć do 200 zł.

   

  Wprowadzony ma być też m.in. zapis, kiedy nie zachowa się wymaganej odległości 5 metrów odstępu między pojazdami w czasie zatrzymania auta w tunelu np. powodu korków czy przejazdu kolumny pojazdów uprzywilejowanych. Za to wykroczenie grozić będzie mandat do 100 zł. Za podróż z dzieckiem bez obowiązkowego fotelika będzie można dostać, zgodnie z propozycją, nie trzy a sześć punktów karnych.

   

   

  Z kolei policja chce, by zwiększono również liczbę punktów karnych za jazdę bez zapiętych pasów  z dwóch do czterech punktów i parkowanie na tzw. kopercie. Za rozmowę przez komórkę w czasie jazdy kierowca może dostać dwa punkty karne. W tej chwili za to wykroczenie grozi jedynie mandat w wysokości 200 zł.

   

  Dlaczego policja chce zaostrzyć karanie punktami? Zgodnie z opinią Komendy Głównej Policji – policjanci chcą mopbilizować kierowców do przestrzegania przepisów, jako przykład podając iż wg policyjnych statystyk tylko w 2007 roku na naszych drogach zginęło o 346 osób więcej niż rok wcześniej. Nieuchronność kary i jej dolegliwość i to nie tylko finansowa, wg policjantów powinna zmusić kierowców do bezpiecznej jazdy.

   

  W chwili obecnej najwięcej punktów karnych grozi za następujące przewinienia:

  – jazda po pijanemu lub pod wpływem narkotyków – 10 pkt – policja zatrzymuje prawo jazdy, a sąd może orzec o zakazie – prowadzenia pojazdów;
  – ominięcie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych – 10 pkt;
  – przekroczenie o 51 km/h dopuszczalnej prędkości – 10 pkt;
  – nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku – 10 pkt;
  – wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i tuż przed nim – 9 pkt;
  – niezatrzymanie się do kontroli drogowej – 8 pkt;
  – niezatrzymanie pojazdu, kiedy przez jezdnię przechodzi osoba niepełnosprawna – 8 pkt;
  – przekroczenie o 41 km/h dopuszczalnej prędkości – 8 pkt;
  – wyprzedzanie na przejazdach rowerowych – 8 pkt;
  – nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu – 8 pkt;
  – nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – 7 pkt.

   

  /w/

  - reklama -

  KOMENTARZE

  Please enter your comment!
  zapoznałem się z regulaminem
  Please enter your name here