Wyniki badań postawy wśród dzieci budzą niepokój

3

Znane są wyniki I etapu badań przesiewowych przeprowadzonych w ramach programu "Profilaktyka i korekcja w wadach postawy ciała u dzieci i młodzieży".

Program był realizowany w przedszkolach i szkołach podstawowych na terenie Miasta Raciborza przy współpracy z powiatowym koordynatorem do spraw gimnastyki korekcyjnej przy Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Raciborzu. Badaniami, które przeprowadzono w kwietniu br., objęto ponad 800 dzieci w wieku od 6 do 7 lat (400 uczennic i 402 uczniów).

- reklama -

 

11 września wyniki te zaprezentowano przedstawicielom gmin powiatu raciborskiego. Na 802 przebadanych dzieci, tylko u 37 nie stwierdzono żadnych wad. Uzyskane wyniki pokazują celowość podjętych działań i dążenia do objęcia badaniami jak największej liczby dzieci i młodzieży z terenu powiatu raciborskiego.

 

Wyniki przeprowadzonych badań:

 

Częstotliwość występowania wad postawy ciała w płaszczyźnie strzałkowej wśród chłopców i dziewcząt w przedziale wiekowym 6-7 lat (roczniki: 2000 i 2001):

 

– plecy płaskie u 25,6% badanej populacji;
– plecy okrągłe u 27,3% badanej populacji;
– plecy wklęsłe u 49,6 % badanej populacji;
– kolana szpotawe u 3% badanej populacji;
– kolana koślawe u 27,8% badanej populacj;i
– wady stóp u 64,7% badanej populacji;
– wady klatki piersiowej u 74,9% badanej populacji.

 

Asymetria w płaszczyźnie czołowej wśród badanej grupy:
Skoliozy – u 95% badanych;
Rotacja – u 76,8% badanych;
Asymetria miednicy – u 72,2% badanych.

 

Zobacz również Na 802 raciborskich dzieci tylko 37 nie ma wad postawy.

 

/Starostwo Powiatowe/

- reklama -

3 KOMENTARZE

  1. w zeszłym roku moja córka miała przeprowadzone takie badanie gdy poszedłem do ortopedy to usłyszałem że takimi bzdurnymi badaniami mam się nie przejmować bo według niego sąnic niewarte ponieważ ludzie którzy je wykonują nie znają się na niczym P.S.Cztery tygodnie wcześniej córka złmała rękę włokciu ale pan doktor na pogotowiu nie rozpoznał na zdjęciu niczego dopiero drugiego dnia trafiliśmy na doktora Górkę który przyłożył się do swojej pracy w przeciwieństwie do doktora H.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here