Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?

  4

  To hasło ogólnopolskiej kampanii przeciwdziałajacej blokowaniu miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

  Kampanię już po raz piąty organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji wspólnie. Jak mówił na spotkaniu z dziennikarzami prezes Stowarzyszenia – biorąc pod uwagę coraz większą aktywność osób niepełnosprawnych – te osoby zaczynają dojeżdżać do szkół, pracować, spotykać się z przyjaciółmi, robić zakupy – miejsce parkingowe jest dla nich kluczowe, by robić to samodzielnie.

  - reklama -

   

  Pomóc tym działaniom mają zmiany w przepisach o ruchu drogowym. MSWiA przygotowało projekt rozporządzenia, w którym za zajęcie miejsca parkingowego przeznaczonego dla niepełnosprawnych nawet przez chwilę kosztować będzie kierowcę 500 zł mandatu i 5 punktów karnych. Prawdopodobnie przepis ten wejdzie w życie już od 1 października. Nowelizacja przepisów daje także możliwość odholowania pojazdu parkującego na "kopercie” na parking strzeżony na koszt właściciela pojazdu.

   

  W Raciborzu nie ma zbyt wielu miejsc do parkowania dla niepełnosprawnych, a i te są często zajmowane przez pojazdy nieuprawnione. Częściej niż gdzie indziej tak się dzieje na osiedlach mieszkaniowych. Straż miejska i policja bardzo często jest bezsilna, ponieważ miejsca te nie są prawidłowo oznakowane. Powinny one być oznakowane znakiem poziomym i pionowym, a w praktyce jest ustawiony lub namalowany tylko jeden znak, co uniemożliwia ukaranie kierowcy, bo brak jest prawidłowego oznakowania.

   

  Zdjęcie: pomimo, że kierowca pojazdu nie ma prawa parkować na miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych, nie zostanie ukarany, ponieważ miejsce jest źle oznakowane – brak znaku poziomego

  Właściciele lub zarządcy parkingów powinni zadbać o oznaczenie miejsc do parkowania dla niepełnosprawnych zgodnie z obowiązującymi przepisami, da to wówczas możliwość policji i straży miejskiej dyscyplinowania tych kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów.

   

  /w/

  - reklama -

  4 KOMENTARZE

  1. Takim co parkują auta na miejscach dla niepełnosprawnych powinno się wlepiac mandaty po 1000zł albo i więcej i wywozić samochod na ich koszt na najdrozszy parking strzezony!

  2. bez sensu, jak mozna tolerowac ignorancje osob ” sprawych” , ktore staj na miejscach parkingowych dla niepelnosprawnych, tylko dlatego ze te miejsca sa zle oznaczone?!

  KOMENTARZE

  Please enter your comment!
  zapoznałem się z regulaminem
  Please enter your name here