Spotkanie przy pomniku Sybiraka

0

Modlitwą i wspomnieniami uczczono pamięć ofiar napaści sowieckiej na ludność polską zamieszkałą na Kresach Wschodnich  Rzeczpospolitej 17 września  1939 roku.

Wiele osób zginęło na miejscu. Kilkanaście tysięcy wywieziono i zamordowano w Katyniu, Ostaszkowie, Miednoje. W ten sposób rosyjscy okupanci pozbyli się na tych terenach  funkcjonariuszy  policji, wojska oraz inteligencji. Dobrze pamiętają te trudne czasy członkowie koła sybiraków, mieszkający obecnie  w Raciborzu. Oni byli wywożeni przez sowietów od 1944 roku na Syberię i tam przeżyli Golgotę Wschodu.

- reklama -

 

 

Jak  co roku, dla upamiętnienia  bolesnej rocznicy napaści sowieckiej 17 września  zorganizowali spotkanie przy Pomniku Sybiraków na cmentarzu "Jeruzalem”.  Po wysłuchaniu marszu sybiraków  Dariusz Malinowski – dyrektor Gimnazjum Nr 5 przedstawił rys historyczny  wydarzeń sprzed 63 lat.

 

 

Wzruszające były teksty poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej czytane przez uczestników spotkania, nawiązujące do tragicznych  przeżyć  na syberyjskich  bezkresach. Modlitwy opracowała Teresa Pawłowska, wywieziona w wieku 7 lat wraz z rodziną na Syberię.

 

 

Część modlitewną poprowadził o. Zenon Kijaczko – proboszcz parafii na Płoni. Prezes koła sybiraków  Mieczysław Sus podziękował mu  za stałą opiekę duszpasterską. Podziękował też za udział w uroczystości i złożenie kwiatów pod pomnikiem przedstawicielom władz miasta i powiatu oraz nauczycielom i młodzieży raciborskich gimnazjów, która przybyła pod pomnik ze szkolnymi sztandarami.

 

 

Do nich prezes sybiraków  zwrócił się też  z apelem o zachowanie w pamięci wydarzeń  sprzed  63 lat, które są bolesnym rozdziałem w historii Polski.

 

/K.N./

 

Fot.  Jerzy Staroń

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here