Rozdano nagrody animatorom kultury

24

W trakcie Dnia Animatora Kultury, prezydent Raciborza – Mirosław Lenk, wręczył wyróżnienia siedmiu animatorom.

W trakcie gali głos zabrał Mirosław Lenk, Ludmiła Nowacka i Janina Wystub, którzy zgdonie powtarzali jak ważna jest animacja kulturalna w naszym mieście. Podkreślili też, że my – raciborzanie, musimy dbać o ludzi, którzy " organizują kulturę " w Raciborzu.

- reklama -

 

Wyróżnieni zostali: Maria Wojtczak, Aleksandra Orłowska, Ludmiła Paluch, Irena Hlubek, Paweł Newerla, Marceli Reszka i Leszek Szczasny. Głos zabrał Paweł Newerla – jeszcze nie tak dawno temu, nazywano mnie przedstawicielem młodego pokolenia, tym, który może coś zmienić, może działać. Dziś występuję na scenie w tym wspaniałym gronie, jako najstarszy – śmiał się. – Dziękuję za tę nagrodę, bo jest to uznanie dla tego, co robię.

 

 

 

Na sali zapadła krępująca, pełna napięcia cisza, kiedy do mikrofonu podszedł Leszek Szczasny, który przyłączał się do manifestacji pn. solidarni z końcem świata. – W opini młodego pokolenia, raciborska kultura może wywoływać krzyk albo milczenie. My milczymy, ale tylko dziś – zapowiedział spokojnie Szczasny, w imieniu osób biorących udział w akcji.

 

Uroczystość rzeczywiście przebiegła bez większych zakłóceń. "Gromkimi brawami" została nagrodzona dyrektor RCK – Janina Wystub. Przez cały czas trwania jej przemówienia, solidarni z końcem świata, bili jej brawa. Miarowe, spokojne oklaski uniemożliwiające przebicie się głosu Janiny Wystub, wprowadziły nerwową atmosferę na sali, ale nie przerwały gali.

 

 

 

Wyróżnieni animatorzy kultury ze wzruszeniem mówili o tym, ile znaczy dla nich ta nagroda.

 

– Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie. Nagroda prezydenta raciborza w dziedzinie poezji, to dla mnie znak, że w mieście ceni się nasze działania. Widzimy, że poezja jest ciągle żywa i cieszy się dużym zainteresowaniem – mówiła Irena Hlubek, założycielka klubu poezji śpiewanej " Atlantyda ".

 

– Nagroda, którą otrzymałam to przede wszystkim ogromne wzruszenie, nobilitacja. Wyróżnienie jest podziękowaniem dla mnie, za to, że pracuję, dla muzy, za to, że jest łaskawa. Wiem teraz, że ludzie są mi życzliwi, kochają, czytają i dostrzegają moja poezję i mnie samą. Przecież poeta tworząc, musi się obnażyc, musi być szczery i uczciwy wobec czytelnika, musi dać całego siebie. Cieszę się, że ludzie to docenili – cieszy się Maria Wojtczak.

 

Po uroczystym wręczeniu wyróżnień, odbył się koncert wokalistki jazzowej Agi Zaryan, na koncercie której sala była zapełniona do ostatniego miejsca. Usłyszeć można było takie kawałki jak: " The Man I love", " Woman's work", " Here's to life ", " Answer me ", " Suzanne". Aga porwała raciborską publicznoś, która razem z artystką śpiewała najbardziej znane utwory.

 

– Raciborska publiczność, w ogóle publiczność tych terenów, jest niesamowicie muzykalna i fantastycznie się dla niej gra. Zostałam bardzo ciepło przyjęta. Pamiętam też koncert w Raciborzu, kiedy obcas wszedł mi w szparę między deskami na scenie i z opresji ratował mnie kontrabasista. Zdecydowanie Racibórz dobrze mi się kojarzy – śmiała się artystka.

 

Aga Zaryan miała pojawić się w Raciborzu już w lutym, ale koszty jej koncertu wyniosły by nas za dużo. Za koncert dzisiejszy zapłaciliśmy 16 tysięcy – tłumaczy Janina Wystub. – Aga Zaryan jest artystką dla ludzi, którzy słuchaja jazzu i są rozmiłowani w tym gatunku, jest artystką z najwyższej półki.

 

Po koncercie dla zaproszonych gości, odbył się bankiet, w sali kameralnej Strzechy. 

 

 

/ab/

 Zobacz fotogalerię.

 

 

- reklama -

24 KOMENTARZE

 1. dlaczego ty nie miałas takiej wstążki jak reszta?wiesz jak to ladnie wyglądało?Mowię ci ,do czarnego to pasują jakieś fajne dodatki! no ale ty jak zwykle wiesz lepiej! pozdrawiam Mariolka.

 2. Brawo. Protest środowiska kultury bardzo wysmakowany i trafny. Oklaski zagłuszające wypowiedź dyrektora RCK – w dobrym wielkomejskim stylu. Władza raciborska, obecna na wyroznieniu laureatów, moze otworzy oczy. Albo juz za poźno, chyba Lenk odcina juz kupony – do konca kadencji liczy dni.

 3. Brawo. Protest środowiska kultury podczas wyróznienia najlepszych animatorów kultury w Srzesze bardzo wysmakowany i trafny. Oklaski zagłuszające wypowiedź dyrektora RCK – w dobrym wielkomejskim stylu. Władza raciborska, obecna na wyroznieniu laureatów, moze otworzy oczy. Albo juz za poźno, chyba Lenk odcina juz kupony – do konca kadencji liczy dni.

 4. to było żałosne. młodzi ludzie po prostu zagluszyli wystubową. pokazali co znaczy dla nich jej glos. Ona nie umiala sobie poradzic z 40 osobami klaszczacymi, ktore sa tylko czescia raciborskiej kultury, to ciekawe jak ma sobie babka radzic z cala kultura w raciborzu? poza tym leszek byl wspanialy. z klasa i spokojnie powiedzial slowa, ktore dlugo odbijaly sie od scian w strzesze, na tle krepujacego milczenia i skrzypiacych krzesel pod tylkami UM.

 5. Prezydencie, kobiety, którymi się Pan otoczył utopiły pańską kadencję… Szanuję nauczycieli, ale Pan, Nowacka, Wystub, to robienie kultury na poziomie szkolnej świetlicy. Po co było odbębnione, ledwo doczytane przemówienie? Więcej znaczyłoby jedno zdanie, ale prawdziwe. Ta impreza była żałosna i pokazała „gminność” kultury. Nie wstyd Panu w czymś takim uczestniczyć? Czy Pan naprawde jest tylko kukiełką dwóch bab świetlicowych, co wynajęły 3 ochroniarzy z pałkami na uroczystość, by odfajkować groteskę? Naprawdę myślicie, że ludzie kultury, nawet Ci najbardziej protestujący, to taki motłoch, że pałkarzy na nich trzeba? To było żenująca uroczystość. Wstyd i cała prawda o mieście.

 6. Kasia – z którymi pracownikami mamy rozmawiać? Z Anią Rączką i Anią Jegerską, które będąc najbardziej lubianymni i znanymi osobami w Strzesze brały udział w naszej akcji? Czy może z tymi, którzy za cenę uśmiechu Pani dyrektor (patrz: niewylotu w roboty) są w stanie uprawiac prostutucję zawodowo – poltyczną? Albo z tymi, którzy są sercem z Dawidem, ale pozostają przy kibicowaniu bojąc się o swoje 1200 zł brutto miesięcznie ?

 7. Słuchajcie – podobno wysokość nagród wręczonych animatorom / twórcom / poetom / pisarzom / historykom/filozofom… nie była równa i jedni dostali więcej a inni mniej !!! Jeżeli ktoś może to potwierdzić, to byłaby sensacja większa niż protest „solidarnych”, bo pokazałby poziom UM i Prezydenta dosadniej niż cokolwiek… Prosimy redakcję o rozwikłanie tej tajemnicy…

 8. Wspaniała uczta muzyczna dla wytrawnych melomanów i nietylko.IV Śląskie Spotkania Jazzowe POKOLENIA
  Sobotni koncert zrekompensował dotychczasową tandete muzyczna.
  Słowa uznania dla Pani dyrektor Wystub , Antka Kucznierza nareszcie pokazała Pani na co Panią stac więcej takich spotkań nawet nie takich rozmiaarów !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 9. [color=#00ccff]Kasiu[/color][color=#000000], co takiego przeszkadza pracownikom Strzechy?? Może to, że dużo więcej osób dowiaduje się o zajęciach?? Sfera reklamy w RCK, nie należy do mocnych tej firmy. Przecież jak Pub zniknie, to w Strzesze będą wisiały obrazki i będzie się przechadzał istniejący tam duch wisielca [/color][color=#000000](tam juz kiedyś ktoś popełnił samobójstwo!!). I nastąpi koniec żywotności tej placówki.[/color]

 10. [b]~Realista[/b] (2008-10-11 22:00)

  Ocena: 0 [url=http://forum.raciborz.com.pl/#]+[/url] | [url=http://forum.raciborz.com.pl/#]-[/url] [url=http://forum.raciborz.com.pl/post.php?tid=8788&qid=63629]Cytuj[/url]

  Pani Wystub robi to co należało zrobić w tym mieście już 10 lat temu. Porządnie przetrzepać zakamarki w których zaplągło się masę ludzi którzy udawało, że coś robią a tak naprawdę tylko zbijało bąki. Koniec z nieróbstwem w SRC! Trzeba się wziąć do pracy, a nie ględzenia na forum jak to jest źle w tym mieście. A jak ktoś chce zrobić rewolucje to jest zakrzyczany przez gromadę lokalnych gadułów… Niestety przez to Racibórz upada coraz bardziej.
 11. [b]cytat [/b] Pani Wystub robi to co należało zrobić w tym mieście już 10 lat temu. Porządnie przetrzepać zakamarki w których zaplągło się masę ludzi którzy udawało, że coś robią a tak naprawdę tylko zbijało bąki. Koniec z nieróbstwem w SRC! Trzeba się wziąć do pracy, a nie ględzenia na forum jak to jest źle w tym mieście. A jak ktoś chce zrobić rewolucje to jest zakrzyczany przez gromadę lokalnych gadułów… Niestety przez to Racibórz upada coraz bardziej dobże zrobiłeś [b]czarodzieju[/b]
  lecz musisz wiedziec parę żeczy o rybolu jest inna młodziesz nie chcę nikomu ubliżac koncerty tu są nawet po kościołach np. bazylika centrum kultury czyli teatr ziemi brakuje na imprezy miejsc ale do sedna sprawy obecny dyrektor zrobił czystkę był łacz protesty tak jak w raciborzu a teraz kiedy byś nie przyszedł jest jakaś impreza jakieś zajęcia trwało to ok. 10 lat wspołpraca teraz między domami kultury kwitnie ale narod musiał to zrozumiec

 12. Brawo! Jesteście [b]JEDYNYM[/b] raciborskim protalem, który napisał o uroczystościach ANIMATORA KULTURY. Nowiny i nasz.raciborz wykorzystali tę okazję jedynie do przedstawienia niesmacznej burdy urządzonej przez podstarzałych młodzieńców i niespełnionych polityków lokalnych w obronie ich knajpki z końca świata. Podzielam pogląd ROMKA. Nareszcie ktoś musi zrobić porządek w raciborskiej kulturze.

 13. Wspaniała uczta muzyczna dla wytrawnych melomanów i nietylko.IV Śląskie Spotkania Jazzowe POKOLENIA
  Sobotni koncert zrekompensował dotychczasową tandete muzyczna.
  Słowa uznania dla Pani dyrektor Wystub , Antka Kucznierza nareszcie pokazała Pani na co Panią stac więcej takich spotkań nawet nie takich rozmiaarów !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 14. [b]~kamil[/b] (2008-10-11 10:32)

  Ocena: 0 [url=http://forum.raciborz.com.pl/#]+[/url] | [url=http://forum.raciborz.com.pl/#]-[/url] [url=http://forum.raciborz.com.pl/post.php?tid=8787&qid=63594]Cytuj[/url]

  Brawo. Protest środowiska kultury podczas wyróznienia najlepszych animatorów kultury w Srzesze bardzo wysmakowany i trafny. Oklaski zagłuszające wypowiedź dyrektora RCK – w dobrym wielkomejskim stylu. Władza raciborska, obecna na wyroznieniu laureatów, moze otworzy oczy. Albo juz za poźno, chyba Lenk odcina juz kupony – do konca kadencji liczy dni.

  [url=http://forum.raciborz.com.pl/#]+[/url] | [url=http://forum.raciborz.com.pl/#]-[/url] [url=http://forum.raciborz.com.pl/post.php?tid=8787&qid=63593]Cytuj[/url]

  Brawo. Protest środowiska kultury bardzo wysmakowany i trafny. Oklaski zagłuszające wypowiedź dyrektora RCK – w dobrym wielkomejskim stylu. Władza raciborska, obecna na wyroznieniu laureatów, moze otworzy oczy. Albo juz za poźno, chyba Lenk odcina juz kupony – do konca kadencji liczy dni.chyba za często siedzisz w koniec świata
 15. Przede wszystkim gratulacje dla wszystkich nagrodzonych!!!
  Byłem tam i jestem mile zaskoczony formą protestu-wysublimowany, delikatny a jednak bardzo trafny. Przesłanie ze wszech miar słuszne-skoro „Koniec Świata” służył ludziom kultury, niech spełnia tą funkcję nadal. Uważam, że ludziom młodym takie lokum jest potrzebne. Nie w innym miejscu a właśnie tam gdzie obecnie jest jego miejsce, czyli gdzie są korzenie.

 16. [b]~H.K.[/b] (Dzisiaj 09:13)

  Ocena: 0 [url=http://forum.raciborz.com.pl/#]+[/url] | [url=http://forum.raciborz.com.pl/#]-[/url] [url=http://forum.raciborz.com.pl/post.php?tid=8771&qid=63798]Cytuj[/url]

  To prawda . Wiesiek Sz. jest typowym hipokrytą. zawsze wybiera i pochwala to co w danej chwili jest dla niego korzystniejsze. Interes społeczny się nie liczy.

  [url=http://forum.raciborz.com.pl/#]+[/url] | [url=http://forum.raciborz.com.pl/#]-[/url] [url=http://forum.raciborz.com.pl/post.php?tid=8771&qid=63766]Cytuj[/url]

  Wiesiek S. to ściemniacz. Podjudza obie strony udając przyjaźń. Do młodych nadaje na Lenka, a przed Lenkiem chwali się czujnością i wrabia młodych. Nie wierzcie mu. Fałszywiec i tyle.

  [url=http://forum.raciborz.com.pl/#]+[/url] | [url=http://forum.raciborz.com.pl/#]-[/url] [url=http://forum.raciborz.com.pl/post.php?tid=8771&qid=63764]Cytuj[/url]

  Wiesiek i ty przeciwko mnie? :/

  [url=http://forum.raciborz.com.pl/#]+[/url] | [url=http://forum.raciborz.com.pl/#]-[/url] [url=http://forum.raciborz.com.pl/post.php?tid=8771&qid=63763]Cytuj[/url]

  Nie zapominajcie, że Klima dla działalności Uniwersytetu III Wieku korzystał również z usług P. Wacławczyka i pabu piwnego na różne imprezy. Dlatego go broni a tym samym własnego interersu.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here