Policja: oszustwa – metoda „na wnuczka”

0

Z uwagi na powtarzające się przypadki dokonywania oszustw na terenie woj. śląskiego, KPP w Raciborzu występuje z apelem do mieszkańców naszego miasta i powiatu o wzmożenie czujności i uchronienia się przed oszustami.

Informacje, które podaje policja mogą przyczynić się do lepszego poznania metod działania sprawców, a tym samym przyczynić się do zapobiegania podobnych zdarzeń w przyszłości. Oszuści ciągle udoskonalają metody swojego działania i opracowują nowe triki, które pozwalają na  wzbogacenie się kosztem innych osób. Bardzo często bazują na sprawdzonych metodach, które pomimo nagłaśniania ich przez media, są skutecznie wykorzystywane przez przestępców.

- reklama -

 

Jedną z metod wykorzystywanych na terenie całego kraju to metoda na tzw. wnuczka. Oszuści szukają swoich ofiar zdobywając wszelkie informacje o nich wśród np. sąsiadów. Przeglądają również książki telefoniczne wybierając abonentów o staropolskich  imionach, które mogą wskazywać na odpowiedni wiek. Następnie to kwestia odpowiedniego prowadzenia rozmowy telefonicznej. Oszust dzwoni do wybranej osoby i przedstawia się za wnuka lub wnuczkę. Zdarza się, że “gra” córkę lub syna innego członka rodziny.

 

Osoba dzwoniąca potrafi tak pokierować rozmową, że ofiara sama nieświadoma podstępu, udziela potrzebnych oszustowi informacji, które w dalszej rozmowie wykorzystuje, aby  wiarygodniej udawać “wnuka” i ostatecznie nakłonić do pożyczenia pieniędzy na bardzo ważny, niespodziewany i pilny cel. Najczęściej podawane są potrzeby opłacania niespodziewanego długu, kupna samochodu lub domu. Oszuści sięgają również do uczuć wywołujących głębsze emocje – opłacenia operacji, opłat związanych z  wypadkiem drogowym, a nawet  pogrzebem.

 

Po przekonaniu ofiary, umawiają się na przejęcie pieniędzy, twierdząc, że nie mogą osobiście ich odebrać. Powodem jest np. pobyt w innym, odległym mieście, albo normalny brak czasu spowodowany załatwianiem ważnych spraw. Oszust informuje, że pieniądze odbierze znajomy. Dla uwiarygodnienia całej sytuacji,  przedstawia go z nazwiska oraz opisuje wygląd. Nieświadoma niczego oszukana osoba przekazuje obcemu swoje oszczędności.

 

Bezwzględni oszuści potrafią także przedstawić się za pracowników pogotowia ratunkowego. Przychodzą do ofiar i informują, że jej dziecko, wnuk czy inna  osoba z najbliższej rodziny, miała ciężki wypadek w pracy i wymaga natychmiastowego przeprowadzenia operacji. Pod tym pretekstem oszuści wyłudzają pieniądze na zakup potrzebnej do operacji krwi.

 

W roku 2006 na terenie Raciborza doszło do 5 skutecznych oszustw na “wnuczka”. Największa kwota pieniędzy, jaka została przekazana przestępcom, to suma 26 tys. zł. W jednym przypadku oszuści byli tak namolni, że dzwonili do swojej ofiary 18 razy, a wszystkie rozmowy telefoniczne przekroczyły czas 1 godz.

 

W roku 2006 i 2007 w Raciborzu zanotowano 6 nieskutecznych usiłowań popełnienia  tego typu przestępstw. W jednym przypadku, w 2006 r., doszło do zatrzymania na gorącym uczynku 3 sprawców pochodzących z  Gliwic i Bielska-Białej. Zadzwonili oni do mężczyzny zamieszkałego przy ul. Wojska Polskiego w Raciborzu. Ten zorientował się w sytuacji i natychmiast powiadomił policję. Tylko dzięki współpracy policjantów z raciborzaninem doszło do zatrzymania tej grupy przestępców.

 

Istotne jest, aby w każdym przypadku kiedy ktoś spotka się z podobną sytuacją, zachować “zimną krew” i nie poddawać się emocjom. Nie jest to łatwe. Należy sprawdzić z kim się rozmawia i sprawdzić podaną informację. Jeżeli ktoś jest sam w mieszkaniu, trzeba poprosić o pomoc sąsiada.

 

W przypadku podejrzanych sytuacji, takich jak opisane powyżej,  policja prosi o jej powiadomienie – nr alarmowy 997. Znakomicie ułatwi  to  zatrzymanie sprawców i zapobiegnie przed kolejnymi oszustwami.

 

Policja zwraca się z apelem do Czytelników Portalu – nie należy zostawiać tej wiedzy sobie – należy przekazać i ostrzec swoich bliskich: mamy, babcie, innych  krewnych, a także znajomych.

 

W ubiegłym tygodniu na terenie Raciborza sprawcy usiłowali dokonać trzech przestępstw wspomnianą metodą. Niestety sprawcy w jednym przypadku skutecznie  oszukali mieszkańca naszego miasta na kwotę 22, 000 zł.

 

/w/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here