Czy oznakowanie na rondzie jest problematyczne?

41

Dojeżdżając do ronda należy ustawić się na prawidłowym pasie, bo później można narazić się na łamanie kodeksu drogowego.

Niektórzy kierowcy dojeżdżając do ronda nie myślą o tym, aby ustawić się na pasie, którym będą chcieli z niego wyjechać bez narażania się na łamanie przepisów.

- reklama -

 

 

Trudności poruszania się po rondzie mają nie tylko samochody ciężarowe, ale także i osobowe. Zdjęcia zrobił nasz Czytelnik, Henryk Rozmus, który stwierdził, że obecne oznakowanie sprawia kierowcom wiele kłopotów.

 

/w/

 

Czytaj także: Zakończono podstawowe prace przy remoncie ronda

- reklama -

41 KOMENTARZE

 1. oznakowanie jest F A T A L N E ! Jest ono chyba wyłącznie dla osób, które nauczą się na pamięć jak mają jeździć. Jeśli nie znam miasta i trzymam się prawego pasa, to jadc od strony obory skręcam na most. Tam musiałbym określić gdzie chcę jechać, ale nie bardzo widać co mnie czeka za mostem. skręcając na most uważałem na to, żeby nie zajecjhać kierowcy z lewej strony (i nie miałem czasu, żeby dokładnie przyjrzeć się tablicy przed mostem). Dalej trzymam się prawej strony, przejeżdżając przez most, dostaję się na rondo i okazuje się, że wcale na tym rondzie nie jestem! Muszę niestety jechać Odrostradą i szukać miejsca, żeby zawrócić i spróbować z innej strony. Ktoś, kto zaakceptował takie oznakowanie i się pod tym podpisał, powinien odpowiedzieć dyscyplinarnie!!

 2. sama idea ronda jest ok. Tylko nie ma żadnego oznakowania. Tu pomoże tylko ustawienie znaków NAD jezdnią na początku mostu. Bo teraz nie ma szans na ustawienie sie na dobrym pasie – nawet przy codziennej jezdzie ta sama droga latwo sie zapomniec. Kwestia przyzwyczajenia dla mieszkancow miasta, niestety, dla przybyszów nie do przejechania bez zlamania przepisów.

 3. …a właściwie to trzeba zmienic oznakowanie juz na bosackiej i rudzkiej! Z bosackiej jadacy do miasta tylko z lewego pasa a prawy – najlepiej tylko prawoskret ale jesli juz to dla jadacych na reymonta. No i problem wyskakuje przy mechaniku – jadacy prosto na most powini juz byc ukierunkowani na rondo albo reymonta – ale to sie nie da – lewy pas jest blokowany przez skrecajacych w lewo (wystarczy zmienic taktowanie swiatel) i ludzie ustawieni pod mechanikiem nie zdaza nawet na skrzyzowanie wjechac przed zmiana na czerwone. Wogole tam by tylko rondo pomogło 🙂

 4. Jakiś baran to projektował! Kolejny raz powtarzam, że rondo zrobiło się idiotoodporne (w pełni będzie jeśli je oznakują), ale jego PRZEPUSTOWOŚĆ BĘDZIE TRAGICZNIE ZMNIEJSZONA!

 5. Poza tym jak zwyczajnie zawsze od Ostrogu jechaliśmy prawym pasem, a na lewy zjeżdżali Ci, którzy skręcali w Bosacką to teraz wszyscy obrócz Starewsi i OGL będą trzymali się lewego pasa juz przed światłami. Wiem, wiem, można zmienić pas na moście, ale każdy będzie to robił wcześniej i zakładam, że nie chcemy tu łamać przepisów. Totalny bałagan.

 6. Panie Henryku czepiasz się Pan.
  Tak się tylko zastanawiam że chcialiście tak zmienić pierwszeństwo ruchu przy starowiejskiej na tym skrzyżowaniu gdzie jest obiazd. Przecież na nowym rodzie jest wszystko pięknie wymalowane i się gubiecie jeżdżąc na pamięć to chcielibyście widzieć co tam by się działo?
  Moim zdaniem rondo jest zrobione dobrze, jedynie mogą mieć problemy ludzie mieszkający poza raciborzem no ale trzeba też włączyć ten swój mózg i pomyśleć troszkę.

  Aptakarz, masz rację przepustowość będzie minimalnie mniejsza, ale tutaj chodzi o to by nie było tyle bezsensownych stłuczek.

 7. Stłuczki były i będą, a dlaczego ma sienam gorzej (wolniej) jeździć z powodu tych co nie potrafią jeździć. PROTESTUJĘ.
  Normalni kierowcy mają się męczyć przez nieudacznikow? Ile tych stłuczek było?

 8. Witam. Przepustowość ronda rzeczywiście się zmniejszyła, ale rondo rzeczywiście, z tym oznakowaniem, jest lepsze. Trzeba jednak spełnić jeden warunek: TRZEPA PATRZEĆ NA ZNAKI – te stojące i te malowane i się do nich stosować. Osobiście jeżdżę starym autem i staram się jeździć przepisowo, a dzięki temu rondu i kierowcom najczęściej z tablicami „O” chyba go sobie podreperuję ;-D. Pozdrawiam

 9. skoro jesteście tak wytrawnymi kierowcami, to powiedzcie mi, czy strzałka w prawo na tym rondzie oznacza zjazd, a strzałka na wprost jazdę rondem? co w takim razie oznacza strzałka w lewo? Wjazd na wysepkę? Ten sam skręt w prawo na jednym pasie jest oznaczony strzałką w prawo, na drugim pasie zjazd to strzałka prosta…czyli jadąc równolegle jeden pojedzie prosto, jeden skręci w prawo, a dalej będą jechali równolegle… to jest logika znaków? To jest to wspaniałe oznaczenie?

 10. Hej,ty „-kierowco” z Bożej łaski,mieszkam w mieście,gdzie mieszkańcy mają tablice na „o” a ci co mają teblice „src” są częstymi gośćmi.Jesteście aroganccy i zadufani w sobie,a takim często przytrafiają się nieszczęścia…Więc trochę pokory i szacunku dla innych,bo szowinistyczne gadki wyszły z mody…Pozdrawiam piękny Racibórz…

 11. kk –> moze i aroganccy, moze i zadufani ale za to w przeciwienstwie do was (o…) mamy jakies pojecie o prowadzeniu pojazdow. I nie chodzi tu bynajmniej o jakis szowinizm, tu chodzi o realia i fakty. Pozdrawiam

 12. –DD,czy to jest swoiście pojęty patriotyzm lokalny?Pochodzę z R-rza i przykro mi słysześ taki uwagi;sama też jestem kierowcą i często bywam w R. Wierz mi, ignoranci kodeksowi zalegają na drogach niezależnie od geografii.Pozdrawiam…..

 13. no i starosto zgadzam sie oczywiscie tez juz sie z tych strzalek kiedys smialem – logiki brak 🙁 No a przed chwilą beemka mi zajechala droge przejezdazjac z prawego pasa na rondo tyle ze chlop musial sobie potrabic bo byl przekonany ze ma pierszenstwo jak dawniej – bez przyklejenia na ciągłych liniach gumowych kraweznikow zawsze tak bedzie. Swoja droga – ten znak w krzakach przed mostem to jedyna tablica? Za cholere nie mozna nawet na sekunde zucic okiem jadac lewym pasem od obory – albo na znak albo na droge!!

 14. dlaczego nie wzieto kawałka placu Matki polki i nie zrobili pasa tylko do zjazdu. Przy tej organizacji ruchu i oznakowaniu nie chce widziec jaki beda korki na moscie jesli wszyscy beda sie pchac do wewnetrznego pasa – bo to jedyny pas ktory umozliwia jazde dalej rondem niz na odrostrade :-(.

 15. To niestety Raciborz proszę Państwa i decyzje podejmowane przez Władnych tego miasta. Totalny brak rozumu przy podejmowaniu decyzji.
  Tę tablicę specjalnie wypatrywałem jadąc ktoryś raz. Faktycznie ciężko ją zauważyć.

 16. [quote]Stłuczki były i będą, a dlaczego ma sienam gorzej (wolniej) jeździć z powodu tych co nie potrafią jeździć. PROTESTUJĘ.
  Normalni kierowcy mają się męczyć przez nieudacznikow? Ile tych stłuczek było?[/quote]
  …a kto to są normalni kierowcy? bo ty baranie do normalnych sie nie zaliczasz.Obrażaj ludzi,ale prosto w oczy CIOTO TY,

 17. [quote]Poza tym jak zwyczajnie zawsze od Ostrogu jechaliśmy prawym pasem, a na lewy zjeżdżali Ci, którzy skręcali w Bosacką to teraz wszyscy obrócz Starewsi i OGL będą trzymali się lewego pasa juz przed światłami. Wiem, wiem, można zmienić pas na moście, ale każdy będzie to robił wcześniej i zakładam, że nie chcemy tu łamać przepisów. Totalny bałagan.[/quote]
  bałagan to ty masz pod czachą.Jeżeli masz jakiś uraz do OGL to jedź tam i powiedz im to prosto w oczy a nie ubliżaj na forum. Już ja cie przypilnuję i udowodnię na tym forum jakim jesteś pseudokierowcą.Trzeba tępić takich chamów

 18. Oznakowanie ronda jest dobre, tylko jeżeli niestety ktoś MA W D… ZNAKI, to potem może mieć pretensje tylko do siebie. Trzeba by było tylko jak ktoś napisał, umieścić znaki pionowe na większej wysokości, żeby wjeżdżajc na most od razu wiedzieć, na jakim pasie się ustawić.

 19. DO MŁODY STAROST
  Rondo to skrzyżowanie z ruchem okreżnym, czyli takie jak by normalne ale inne… strzałka w lewo oznacza tak jak na normalnym skrzyżowanu możliwość skrętu w lewo, oczywiście z zachowaniem przepisów ruchy okrężnego. Raczej mało praktyczne było by rysowanie na jezdni schematu całego ronda, i dlatego że jest to skrzyżowanie, są tam zastosowane takie znaki poziome. Czasem w znakach pionowych można sie spotkać ze schematem całego ronda… Mam nadzieję że nie za bardzo zagmatwałem i wszystko jest zrozumiałe. Pozdrawiam:)

 20. Oznakowanie poziome ronda jest poprawne, widoczne i czytelne. gorzej z oznakowaniem pionowym. Znaki informujące o jeździe po rondzie powinny byc już o wiele wcześniej i to z każdej strony ronda. Poza tym przez jakiśczas powinien (moim zdaniem) stać znak „zmiana organizacji ruchu” żeby ludzie z wiekszym skupieniem jeżdzili po rondzie i czytali znaki. Inną sprawą jest to, że przy takim koszcie przebudowy ronda powinny byc delikatne krawężniki (tak jak już ktoś o tym tu pisał), które uniemożliwiłyby zmianę pasa ruchu….

 21. Sądzę, że wprowadzenie trzech korekt załatwiłoby cały problem, ale chciałem,aby najpierw wypowiedzieli się komentatorzy, dlatego zdjęć nie skomentowałem już wcześniej i tak:
  1/ przed mostem zamiast ustawienia mało czytelnego znaku pionowego ,,kierunki na pasie ruchu,, który z kierunku
  Markowice, jest skutecznie zasłaniany przez potężną tablicę o objazdach i przyciągającą uwagę , należało te znaki
  umieścić na łukowatym wysięgniku nad jezdnią, wówczas, również skręcający z Bosackiej mieliby doskonałą widoczność tym bardziej, że w tym miejscu, więcej uwagi poświęcają wykonywanemu lewoskrętowi
  2/ strzałki kierunkowe na jezdn,i winny być również namalowane na wysokości linii przerywanych, póżniej jest już za pózno na wybór pasa/linie ciągłe/
  3/na wysokości zjazdu z wewnętrznego pasa w Nowomiejską ,winna być linia również przerywana, aby duży zespół
  pojazdu mógł taki manewr wykonać, miejscowi już się nauczyli, że aby wjechać w Nowomiejską trzeba pas wewnętrzny, na wysokości Podwala, zmieniać na zewnętrzny. Obcy jednak nie znaja tej ,,pułapki,,

 22. Nie pisz chłopie schematycznych mitów , że OGL to braki w jeździe , bo ilość aut jakie na codzień spotykam z rejestracją SRC i SWD jeźdżących jak bezmózgowa wiocha po prostu [b]trudno zliczyć[/b]. W Racku wielu (zbyt wielu) ludzi kompletnie nie umie jeździć autem z zachowaniem jakiś k…ludzkiej wyobraźni. Po prostu pipidówa.
  [b]Standard w Racku to: zero migaczy , wyjeżdżanie przed maskę , znikoma kultura na jezdni , typowo wiejski sposób prowadzenia auta.[/b] W Rybolu, mówią drohgi Kaziku , że w Racku ludzie nie posiadają chyba kierunkowskazów w autach. Za to co drugi tutaj ma szwabski paszport i wzrok tęskniący za szkołą i rozumem. Przemyśl to i nie martw się o pseudorondo w tym nibymieście.

 23. Dzięki za poparcie,nie chciałam użyć aż tak dosadnych słów…Raciborscy kierowcy kulturą nie grzeszą,a kodeks to lektura przeczytana w poprzednim życiu…

 24. SRC, SWD, OGL, czy to ma jakieś znaczenie? Co prawda mieszkam w Raciborzu i widuję zarówno SWD, OGL jak i SRC, którzy jeżdżą jak palanty… Nieraz zdarzyło mi się opieprzyć pajaca z SRC, który zapomniał, że pasy są dla pieszych, a nie dla samochodu, albo dla odmiany OGL, który nie rozróżnia czerwonego światła od zielonego… Wszyscy razem do kupy gdyby pojechali do łodzi albo Warszawy, to by dopiero na nich narzekali

 25. Czas ochronny minął, dzisiaj zaczęło sie polowanie! Przekraczanie ciągłej linni w kierunku Odrzańskiej ,przy żłym uprzednio wyborze pasa to jedynie 100zł , nieprzyporządkowanie się strzałkom kierunkowym 250zł. Dzisiaj kierowcy którzy ,,wpadli ,,w pułapkę strzałek kierunkowych już….płacili /chyba/., bo byli zatrzymywani .Kilka postów niżej omówiłem ten temat.Kierowcy powpadali w g…………o przygotowane przez ,,fachowców drogowców,, a, Policja, do czego ma pełne prawo, ten fakt egzekwuje.Szkoda tylko, że wiedząc ,w czy rzecz ,przystąpiła do egzekucji, zamiast wcześniej zwrócić uwagę komu trzeba na to rondowe ł……….no! Skoro ustawili się na pasie wydzielonym z ruchu i ,,kosili,, to znaczy,że o problemioe wiedzą lub wiedzieli! Zdjęcia zamieściłem na innym portalu, można obejrzeć!

 26. A na moście w kierunku ronda pojawiły się piękne, pachnące świeża farbą, bialutkie jak śnieg, we [b]właściwych [/b]miejscach wymalowane – strzałki kierunkowe. Drogowcy ,,poszli,, po rozum do głowy, szkoda, że tak póżno! Ale ,jak mówią lepiej póżniej ,niż wcale! Oczekujemy dalszych poprawek. Jak ,,[b]Kniprode,,[/b]ma zajać pas do Gliwic? I jak z wewnętrznego pasa ,,wydostać się,, na Nowomiejską,, Odpowiedż na drugie pytanie jest prosta – objechać rondo dookoła, jak się wpadło w pułapkę,a następnie na wysokości Podwala,gdzie są linie przerywane, zająć pas zewnętrzny i potem tylko uważac / ciężarówki i tiry/ aby nie ,,przybrać ,,chodnika, a na nim pieszego! Proste? To oczywista oczywistość!

 27. Rada dla [b]Kniprode! [/b]To ,,banalnie,, proste. Patrzysz ,czy jest korek, jeżeli jest, nie zajmujesz, jadac do Gliwic z Nowomiejskiej ,prawego pasa, a na wprost lub w lewo, objeżdzasz rondo dookoła już wewnętrznym pasem i……..jesteś na pasie do Gliwic. Oj [b]Kniprode [/b]taka oczywista oczywistość !

 28. Dzięki za takie niedzwiedzią przysługę.Sami sobie objeżdżajcie rongo o godz. 15.30 , już lepiej skręcic w Bosacką – Cygarową i wyskoczyc z Lotniczej na Rudzką niż objeżdżac rondo.

 29. Do ,,Kniprode,, sam sobie wyrządzasz ,,niedżwiedzią przysługę,, Porównaj ,kółko dookoła ronda ok. 200m.A TWOJA
  TRASA – Bosacka, Cygarowa, Lotnicza ,Rudzka! Gdzie jest krócej KOLEGO, albo nastaw licznik, to sprawdzisz! Pozdro!

 30. do wszystkich, którzy twierdzili, że oznakowanie ronda jest prawidłowe – konkurencyjny portal podaje, że PZD przyznał się do błędów i poprawi zarówno strzałki zachęcające do jazdy pod prąd, jak i przerywane linie!!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here