Od 29 listopada za wykroczenie drogowe drożej

  2

  Wszedł w życie nowy, wyższy taryfikator mandatów karnych za łamanie przepisów kodeksu drogowego. Wyższe będą kary m.in. za wjechanie na skrzyżowanie przy czerwonym świetle i za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych.

  Do tej pory za wjechanie na skrzyżowanie przy czerwonym świetle policjant mógł wystawić mandat od 20 do 500 złotych Od soboty górną granicą nadal jest 500 zł, jednak dolna wzrosła do 300 zł. Pięć razy więcej zapłaci kierowca za parkowanie w miejscu zarezerwowanym dla osób niepełnosprawnych. Dotychczas mandat wynosił 100 zł, od soboty jest to 500 zł. Należy jednak zaznaczyć, że miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych powinny być oznakowane znakami pionowymi i poziomymi.

  - reklama -

   

  Wyższe kary są też dla rowerzystów, którzy za jazdę po chodniku lub po przejściu dla pieszych dostaną mandat w wysokości 100 zł., a nie jak dotąd 50 zł.

   

  Wyższe są także mandaty za jazdę bez włączonych świateł w ciągu całego roku i wynoszą obecnie 100 złotych, a za jazdę bez świateł w tunelu kierowca zapłaci mandat w wysokości 200 zł.

   

  Nowy taryfikator wykroczeń jest dla kierowców zawodowych, czyli takich, którzy realizują przewozy drogowe, kierujących autobusami, pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Są to kary za skrócenie wypoczynku, brak wymaganych dokumentów lub przekroczenie czasu jazdy bez przerwy czy też brak tachografu.

   

  Zmiany taryfykatora mandatów dotyczą także pieszych. Tu z kolei mandat zmniejszył się z 250 do 100 złotych ponieważ, zgodnie z opinią Komendy Głównej Policji, stwarzają dużo mniejsze zagrożenie przechodząc przy czerwonym świetle niż to, którego przyczyną jest rozpędzony samochód wjeżdżający w takiej samej sytuacji na skrzyżowanie.

   

  Nie zmieniły się kary za przekroczenie prędkości, za zatrzymanie pojazdu na przejeździe kolejowym i tramwajowym, zatrzymanie samochodu na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania. Za te wykroczenia mandat wynosi 300 zł.

   

  Utrzymuje swoją moc przepis, który mówi, że jeśli kierowca lub pieszy popełnią wykroczenie, które nie jest określone wyraźnie w taryfikatorze, policjant zaproponuje mandat w wysokości 0d 20 do 500 zł. Nie zmienił się także fakt, że policjant może poprzestać na pouczeniu lub upomnieniu.

   

  Trzeba też pamiętać, że mandat może zostać nałożony tylko wtedy, jeśli zgodzi się na to osoba karana. W innym wypadku, gdy takiej zgody nie ma sprawa będzie skierowana do sądu grodzkiego, który zdecyduje, czy i jaką karę nałożyć na osobę przekraczającą przeisy kodeksu drogowego. Warto jednakże pamiętać, że sądu nie obowiązuje taryfikator mandatów za wykroczenia drogowe.

   

  /w/

   

  Czytaj także: Będziemy wiecej płacić za mandaty?

  - reklama -

  2 KOMENTARZE

  1. Ciekawa jestem ilu rowerzystów jadących po chodnikach, np. w ciągu tygodnia zostało ukaranych jakimkolwiek mandatem? Wystarczy przejść się mostem zamkowym, gdzie są wąskie chodniki. Czy policja albo straż miejska tego nie widzi? Że nie wspomnę o ulicy Długiej…

  2. To jest najlepsze:
   Utrzymuje swoją moc przepis, który mówi, że jeśli kierowca lub pieszy
   popełnią wykroczenie, które nie jest określone wyraźnie w
   taryfikatorze, policjant zaproponuje mandat w wysokości 0d 20 do 500 zł.

  KOMENTARZE

  Please enter your comment!
  zapoznałem się z regulaminem
  Please enter your name here