Betlejemskie Światło Pokoju dotarło na Ziemię Raciborską

0

Już po raz XVIII na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej trafiło Światło z Betlejem. Tegorocznej akcji przyświeca hasło "Nieśmy płomień braterstwa".

Ogień trafi niebawem do kościołów, zakładów pracy, placówek oświatowych, jak również do prywatnych domów, gdzie zabłyśnie na wigilijnym stole.

- reklama -

Betlejemskie Światło Pokoju uznawane jest za symbol pokoju, wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni. – My, harcerze, roznosząc Betlejemski Ogień po całym kraju i przekazując go poza granice Polski, pełnimy służbę, ulepszamy świat. Działając w swoim mieście, regionie, najbliższej okolicy, pokazujemy, co oznacza niesienie pokoju oraz idei braterstwa – mówi Komendant Hufca Ziemi Raciborskiej, phm. Marek Majewski.

Ogień Betlejemski trafił na Ziemię Raciborską za pośrednictwem 55-osobowej reprezentacji raciborskich harcerzy, którzy 14 grudnia uczestniczyli w uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju na Jasnej Górze.

Światło, zapalone przez skautów austriackich w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem przewożone jest z Wiednia, skąd europejscy skauci roznoszą je po całym kontynencie jako symbol ciepła, nadziei, przyjaźni i braterstwa.

 

Uroczystości w Częstochowie rozpoczęły się o godz. 16:00 w sali o. Augustyna Kordeckiego. W uroczystościach wzięło udział blisko 2, 5 tysiąca harcerek i harcerzy z województw śląskiego, opolskiego, łódzkiego i wielkopolskiego. Wśród gości, obecny był m. in. Komendant Hufca ZHP Częstochowa – hm. Adrian Staroniek, Marszałek Woj. Śląskiego – Bogusław Śmigielski, Naczelnik ZHP – hm. Małgorzata Sinica, Komendant Śląskiej Chorągwi ZHP – hm. Andrzej Lichota i zastępca prezydenta Częstochowy – Zdzisław Ludwina.

Przy kolędach i pastorałkach wykonywanych przez harcerzy z hufca ZHP Jaworzno, zebrani łamali się opłatkiem, składając sobie przy tym świąteczne życzenia. O godz. 17:00 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej rozpoczęła się uroczysta msza święta, której przewodniczył metropolita częstochowski – JE ks. abp Stanisław Nowak. Po eucharystii nastąpiło przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju przybyłym na uroczystości harcerzom oraz osobom prywatnym.

Na koniec, uczestnicy uroczystości zawiązali na dziedzińcu wspólny krąg harcerski, który zakończył się harcerskim zawołaniem "Czuwaj!". Na Ziemię Raciborską BŚP dotarło kilka minut przed godz. 22:00. Ze szczegółowym harmonogramem rozprowadzania Betlejemskiego Ognia można zapoznać się tutaj.

– A ja już dzisiaj życzę Państwu oraz Wam, drogie dzieci i droga młodzieży zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie rodzinnym, wszelkiej łaski bożej oraz pomyślności w życiu tak osobistym, jak i zawodowym w nadchodzącym Nowym Roku – kończy phm. Majewski.

/BaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here