Do wojewody z wnioskiem o zamek

0

Rada Powiatu na grudniowej sesji przyjęła uchwałę w sprawie nabycia Zamku Piastowskiego  – będącego własnością Skarbu Państwa – przez powiat raciborski.

– Zamek Piastowski jest własnością Skarbu Państwa. Z uwagi na to, że po pierwsze, podjęliśmy działania, aby odbudować zamek oraz po drugie, że dzięki naszym staraniom pozyskaliśmy środki na to – mamy argumenty, aby wystąpić do wojewody, który przekazałby nieruchomość na rzecz powiatu. Toteż na grudniowej sesji została przyjęta uchwała, która rozpoczyna działania zarządu zmierzające do tego, żeby ta nieruchomość była własnością powiatu raciborskiego – wyjaśnia starosta raciborski – Adam Hajduk.

- reklama -

 

Obecnie na zamku trwają prace na pierwszym obiekcie – budynku brannym. Mają być zakończone do końca maja. – Jeżeli ktoś przechodził obok zamku, to widział nową więźbę. Do tej pory prace na zewnątrz nie były jednak widoczne. Budynek branny obok kaplicy jest najcenniejszym, dlatego prace bardzo powoli się posuwały, aby na przykład nie naruszyć cennego kawałka muru. Teraz jak wyszliśmy już z trudnych robót, to postęp będzie bardzo widoczny – podkreśla Hajduk.

 

Zgodnie z uchwałą Zarząd Powiatu zobowiązany jest do wystąpienia do Wojewody Śląskiego z wnioskiem o przekazanie prawa własności nieruchomości na rzecz Powiatu Raciborskiego. W obecnym stanie prawnym, właścicielem nieruchomości zabudowanej Zamkiem Piastowskim jest Skarb Państwa. Obecnie Zamek Piastowski pozostaje we władaniu Zarządu Powiatu na podstawie umowy użyczenia na czas nieoznaczony z czerwca 2004 roku.

 

Zobacz również Mika: Czy zarząd powiatu podjął kroki w celu przejęcia zamku?

 

/KJ/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here