
15 maja w Komendzie Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu odbyły się uroczystości z okazji 18. rocznicy powstania Straży Granicznej.
W programie tegorocznych obchodów święta Straży Granicznej, obok uroczystego apelu z udziałem zaproszonych gości, było oficjalne otwarcie krytej strzelnicy – jednego z najnowocześniejszych tego typu obiektów na Śląsku. Uroczystości uatrakcyjniły pokazy uzbrojenia, sprzętu transportowego i łączności oraz występy orkiestry.


Oprócz Straży Granicznej, z nowoczesnej strzelnicy będą mogły korzystać inne służby mundurowe regionu, takie jak policja czy służby więzienne. Nowoczesny obiekt spełnia wszystkie warunki techniczne określone dla strzelnic ćwiczeniowych, a także normy w zakresie ochrony środowiska i bezpieczeństwa. Przy jej budowie wykorzystane zostały specjalne, odporne na przebicie materiały zatrzymujące wystrzelone pociski oraz uniemożliwiające ich rykoszety wewnątrz hali strzelań. Zadbano również o zniwelowanie poziomu hałasu towarzyszącego strzelaniu z broni palnej. Strzelnica posiada również system wentylacyjno-grzewczy, którego zadaniem jest usunięcie na zewnątrz gazów powstałych w wyniku spalania prochu strzelniczego oraz utrzymanie właściwej temperatury. Obiekt jest przystosowany zarówno do strzelań statycznych – do tarcz nieruchomych, jak i strzelań dynamicznych – do celów ukazujących i przemieszczających się z różnymi prędkościami i w różnych kierunkach. Możliwe jest również prowadzenie strzelań sytuacyjnych uwzględniających różne postawy strzeleckie oraz przemieszczanie się strzelca w trakcie strzelania. Rodzaj i ilość zastosowanych w strzelnicy punktów świetlnych (reflektorów) oraz ich rozmieszczenie, pozwala na symulowanie różnorodnych warunków oświetlenia naturalnego, mającego w praktycznych warunkach wpływ na celność oddanych strzałów. Na strzelnicy można prowadzić strzelanie z boni krótkiej, długiej, maszynowej oraz gładkolufowej na maksymalną odległość 30 metrów. Jednocześnie mogą strzelać 4 osoby. Stanowiska strzeleckie wyposażone są w mechanizmy przesuwne (tarczociągi) zapewniające precyzyjne ustawienie tarczy na wybranym przez strzelca dystansie, od 10 do 30 metrów. Dodatkowo każde stanowisko wyposażone jest w kamerę, monitor LCD oraz lunetkę strzelecką, umożliwiającą oglądanie wyników strzelania w jego trakcie i ewentualne korygowania błędów.

Kryta strzelnica została zbudowana od podstaw, w ramach kompleksu szkoleniowo-technicznego, w skład którego oprócz strzelnicy, wchodzi 10 boksów garażowych oraz myjnia samochodowa. Obiekt powstał w ciągu dwóch lat, w miejsce nienadającego się do dalszego użytkowania budynku garażowo-magazynowego zbudowanego ponad 70 lat temu. Koszt utworzenia krytej strzelnicy wyniósł około 2 mln zł.
/k/





![Klub Ojca rozpoczął 2026 rok kreatywnymi zajęciami [ZDJĘCIA] Klub Ojca rozpoczął 2026 rok kreatywnymi zajęciami](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/klub-ojca.jpg)
![Zespół Pieśni i Tańca ŚLĄSK z koncertem w Brzeziu [ZDJĘCIA] [WIDEO]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/Zespol_SLASK_DSC01419.jpg)
![Duet Kowalewska & Kuder prezentuje nowy singiel „Twist” [WIDEO] Kowalewska & Kuder](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/2-twist-kowalewska-kuder.jpg)




![Przedszkolaki zaśpiewały kolędy w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Przedszkolaki zaśpiewały kolędy w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przeglad-koled.jpg)

![Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu [ZDJĘCIA] Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przedszkole-nr-10.jpg)
![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)


![Nowi podoficerowie w Śląskim Oddziale Straży Granicznej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/straz-graniczna-slosg-raciborz.jpg)
![Spotkanie opłatkowe w Śląskim Oddziale Straży Granicznej w Raciborzu [ZDJĘCIA] Spotkanie opłatkowe w Śląskim Oddziale Straży Granicznej w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/slaski-oddzial-strazy-granicznej.jpg)




To jak to jest, inwestuje się w strzelnicę jednocześnie likwiduje jednostkę? czegos tu nie rozumiem…