
Obserwatorium Geofizyczne w Raciborzu 15 lipca odnotowało wstrząsy sejsmiczne w Nowej Zelandii, która od Raciborza oddalona jest o 17 tysięcy kilometrów.
Śląskie Obserwatorium Geofizyczne w Raciborzu, przy Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, rejestruje trzęsienia ziemi od 1927 roku. Należy do najstarszych w kraju. Wczorajsze wstrząsy urządzenia zaczęły odnotowywać około godziny 11.40. Fala powierzchniowa, która odnotowala wstrząsy miała do pokonania 17 tysięcy kilometrów. Maksymalna magnituda wstrząsów wynosiła 7,9 stopni w skali Richtera. Należy ono do najsilniejszych jakie odnotowano w historii. Dla porównania: w Peru dwa lata temu wstrząsy o tej samej sile spowodowały śmierć 500 osób.
/p/







![Raciborska biblioteka uhonorowała najbardziej aktywnych czytelników i rodziców [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/czytelnik-roku.jpg)

![Medale zawodników Łamatora na SOLT European Championship w Warszawie [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/lamator-raciborz.jpg)


![Jak zachęcić dzieci do czytania? Bibliotekarze z Raciborza i Karwiny o promocji czytelnictwa [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/biblioteka-karwina.jpg)

![Sąd Rejonowy w Raciborzu wśród liderów edukacji prawnej w Polsce [ZDJĘCIA] Sąd Rejonowy w Raciborzu wśród liderów edukacji prawnej w Polsce](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/sad-rejonowy-raciborz-marzena-korzonek.jpg)


![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)









Czy te trzęsienia sa grożne dla Raciborza?
nie tak jak miejscowe ,,wadze,, …
a ja myslalem ze Tadziowi sie czknelo