
23 lipca troje raciborzan: Kuba Otlik, Bartek Pyrek oraz Piotr Dominiak, wyrusza na podbój Kaukazu. Ich głównym celem jest zdobycie góry Elbrus.
Góra Elbrus położona jest na styku dwóch kontynentów, dlatego przez niektórych geografów szczyt ten uważany jest za najwyższy w Europie. Wejście na Elbrus zostanie poprzedzone aklimatyzacyjnym podejściem na Czeget (3600mnpm) oraz kilkoma dniami aklimatyzacji w bazie na zboczugóry, założonej prawdopodobnie na wysokości 4400 mnpm (na tzn. Skałach Pastuchowa).
Atak na szczyt rozpoczyna się o godzinie 1 w nocy i trwa, wraz z powrotem, ponad 20 godzin. Elbrus jest trudną dla wspinaczy górą ze względuna duże wahania temperatury – w ciągu dnia może to być nawet -20, -30stopni celcjusza, potężne wiatry i zamiecie śnieżne oraz mgły często ograniczające widoczność do kilku metrów. Do znaczących trudności należy jeszcze doliczyć dużą wysokość, która znacznie obniża siły witalne organizmu, powoduje szybkie wyczerpanie, silne bóle głowy, a często także wymioty i biegunkę. Zależnie od stopnia zaaklimatyzowania i kondycji. Przygotowania trójki raciborzan do wyprawy trwały ponad pół roku i obejmowały częste wypady trekkingowe w góry, zwiększanie kondycji organizmu poprzez ćwiczenia oraz zakup sprzętu.

/p/





![Kreatywność tematem grudniowego spotkania „Biblioteki kobiet” w Raciborzu [ZDJĘCIA] Kreatywność tematem grudniowego spotkania „Biblioteki kobiet” w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/kreatywna-biblioteka-kobiet.jpg)


![Nowe mieszkania przy ul. Łąkowej. Pierwsze klucze trafiły do mieszkańców [ZDJĘCIA] mieszkania raciborz](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/tbs-raciborz-lakowa.jpg)


![Spotkanie opłatkowe w Śląskim Oddziale Straży Granicznej w Raciborzu [ZDJĘCIA] Spotkanie opłatkowe w Śląskim Oddziale Straży Granicznej w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/slaski-oddzial-strazy-granicznej.jpg)

![Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu [ZDJĘCIA] Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przedszkole-nr-10.jpg)
![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)










Telegram z Kaukazu. Zobacz najświeższe relacje z wyprawy na Elbrus. Wejdź na http://www.nam-raciborz.pl
Telegram z Kaukazu. Kolejne relacje z Kaukazu na http://www.nam-raciborz.pl/aktualnosci/81
Jedyne forum poświecone naszym pięknym paniom i naszemu klubowi RTP Unii Racibórz:
rtpunia.fora.pl – whcodźcie śmiało, rejsterujcie się, dyskutujcie o naszym klubie i jego szansach w Lidze Mistrzów! Pozdrawiam!
Nopaczpan! Tyle wieków jakoś się temu Kaukazowi udawało,a teraz przyjdom raciborskie chwaty i podbijom. Oj, gorze mu, gorze!
Kaukaz zdobyty! Zapraszamy na http://www.nam-raciborz.pl