
Jak wynika ze statystyk 97 proc. wypadków na przejazdach kolejowych powodują nieostrożni kierowcy. Z blisko 14,5 tys. na terenie całego kraju, strzeżonych przez dróżników jest tylko 2938.
Przejazdów wyposażonych w samoczynne półrogatki oraz sygnalizację świetlną i dźwiękową jest 470. Reszta przejazdów wyposażona jest jedynie w znaki STOPU i krzyże św. Andrzeja. Na tych właśnie wypadki zdarzają się najczęściej. Kierowcy lekceważą znaki. Nie zatrzymują się.Takie zachowanie świadczy o zupełnym braku wyobraźni. Pociąg waży kilkaset ton, a jego droga hamowania wynosi około kilometra.
Maszynista nie ma szans, aby zatrzymać pociąg i uratować życie bezmyślnego kierowcy. Oczywiście w takich sytuacjach wina leży niezaprzeczalnie po stronie kierowcy. W zderzeniu z pociągiem praktycznie nie ma żadnych szans. Jest kilka sposobów na rozwiązanie tego niebezpiecznego problemu. Najskuteczniejszym jest chyba postawienie budek dróżniczych lub chociaż samoczynnych półrogatek. Na ludzkim zdrowiu i życiu nie warto oszczędzać.
PKP dostrzega problem, organizuje wakacyjne akcje typu "Bezpieczny przejazd". Celem tego typu akcji jest podnoszenie świadomości zagrożeń wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach, kształtowanie zachowań, utrwalanie postaw społecznie pożądanych. Jednak w tym miejscu rodzi się pytanie: czy przekaz takiej kampanii poruszy wyobraźnię człowieka, który nie zatrzymuje się na przejeździe kolejowym, wiedząc, że grozi to śmiercią? Tłumaczenie PKP, że nie ma pieniędzy jest w najlepszym przypadku uspokojeniem sumienia odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych. W ostatnich trzech latach w Polsce w 754 wypadkach na przejazdach kolejowych zginęło 120 osób. Tylko w 2008 roku śmierć pod kołami pociągu śmierć poniosło 40 osób. W naszym regionie również dochodzi do tego typu zdarzeń, a jedynym rzeczywistym rozwiązaniem z realną szansą na poprawę są wspomniane wcześniej różnego typu szlabany. Samoczynne rogatki nie są aż takie drogie, a z pewnością nie tak jak ludzkie życie.
/p/






![Biblioteczne kluby zakończyły sezon. Czerwiec pełen spotkań i kreatywnych zajęć [ZDJĘCIA] Biblioteczne kluby zakończyły sezon. Czerwiec pełen spotkań i kreatywnych zajęć](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/biblioteka-kluby.jpg)
![XXVII Pływadła w Raciborzu w ramach Festiwalu Górnej Odry [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/plywadla-2026-60.jpg)
![Medale za długoletnie pożycie małżeńskie wręczone w Raciborzu [ZDJĘCIA] 50 lecie pozycia malzenskiego raciborz usc](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/50-lecie-pozycia-malzenskiego-raciborz-usc.jpg)



![Raciborska biblioteka zaprosiła dzieci do świata „Opowieści z Narnii” [ZDJĘCIA] Raciborska biblioteka zaprosiła dzieci do świata „Opowieści z Narnii”](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/lato-z-biblioteka.jpg)

![Wakacyjne podróże po literaturze rozpoczęte od detektywistycznych zagadek [ZDJĘCIA] Wakacyjne podróże po literaturze rozpoczęte od detektywistycznych zagadek](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/lato-z-biblioteka-14.jpg)




![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)







