
Już po raz 17. jest organizowany w Raciborzu Memoriał im. mł. kpt. A Kaczyny i dh A. Malinowskiego. Przypomnijmy, podczas gaszenia pożaru lasów w Kuźni Raciborskiej zginęło tragicznie tych dwóch strażaków.
Był to największy po wojnie pożar lasów w zachodniej i środkowej Europie rozpoczął się wczesnym popołudniem 26 sierpnia 1992 roku. Spaliło się wówczas ponad 10 tys. ha lasów. Zmienny kierunek wiatru spowodował, że olbrzymie tereny zaczynały się palić w zastraszającym tempie. Strażacy byli zmuszeni do natychmiastowego odwrotu zostawiając na miejscu sprzęt i samochody, wówczas stwierdzili, że brakuje ich dwóch kolegów. Do spalonych wraków udało się dotrzeć dopiero drugiej grupie ratowniczej, która znalazła zwłoki A. Kaczyny w samochodzie, a A. Malinowskiego 40 metrów od auta.

Od 1993 roku NSZZ "Solidarność" strażaków z Raciborza organizuje corocznie Memoriał, aby upamiętnić tragiczną śmierć swoich kolegów. Jak co roku Memoriał ma bogaty i ciekawy program, w którym znajdzie się coś interesującego dla mieszkańców w każdym wieku. Na pewno niekwestionowanymi gwiazdami imprezy będzie zespół Łzy z Anią Wyszkoni i zespół Feel z Pioterm Kupichą.
/w/




![Kreatywność tematem grudniowego spotkania „Biblioteki kobiet” w Raciborzu [ZDJĘCIA] Kreatywność tematem grudniowego spotkania „Biblioteki kobiet” w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/kreatywna-biblioteka-kobiet.jpg)


![Opowieść o Camino de Santiago w bibliotece na Ostrogu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/santiago-klub-przyjaciol-biblioteki.jpg)

![Spotkanie opłatkowe w Śląskim Oddziale Straży Granicznej w Raciborzu [ZDJĘCIA] Spotkanie opłatkowe w Śląskim Oddziale Straży Granicznej w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/slaski-oddzial-strazy-granicznej.jpg)

![Złote medale zawodników Łamatora na mistrzostwach Śląska [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/lamator-raciborz-11.jpg)

![Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu [ZDJĘCIA] Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przedszkole-nr-10.jpg)
![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)


![Kasia Kowalska z koncertem podczas Lyski Rock Festiwal [ZDJĘCIA] Koncert Kasi Kowalskiej podczas Lyski Rock Festiwal 2024](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2024/08/Kasia_Kowalska_DSC04715.jpg)
![Dożynki powiatowe i miejskie w Brzeziu [ZDJĘCIA] Powiatowe i Miejskie dożynki w Brzeziu - 2024](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2024/08/Dozynki_Brzezie_DSC03806.jpg)






