
W piątek, 9 października, wręczone zostały nagrody prezydenta dla raciborskich animatorów kultury. Dla laureatów zaśpiewał Stanisław Sojka. Zobacz więcej zdjęć z koncertu
Po raz 8. prezydent miasta uhonorował wyróżniających się animatorów życia kulturalnego w mieście – sylwetki nagrodzonych poniżej. W tym roku uznanie komisji znalazło aż jedenaście osób zajmujących się szeroko pojętą kulturą. Prowadząca galę wiceprezydent Ludmiła Nowacka zapraszała na scenę kolejnych nagrodzonych: Stanisława Borowika, Małgorzatę Dziedzic, Michała Justyckiego, Krystynę Komarek, Aldonę Krupę-Gawron, Urszulę Lamlę, Wandę Pieterę, ks. Adama Rogalskiego, Sebastiana Rysztaka, Adriana Szczypińskiego oraz Ewę Wawoczny.

Po ceremonii dla laureatów, zaproszonych gości i publiczności zaśpiewał Stanisław Sojka. Spowodowane korkami (a jakże!) spóźnienie w pełni wynagrodził publiczności znakomitym występem, podczas którego nie zbrakło największych hitów, takich jak "Bez Pamięci" czy "Tolerancja". "Jest was tam chyba aż jedenastu" – rzucił artysta dla zachęty do wspólnego śpiewania, aby rozruszać dość nieśmiałą z początku publiczność. "Muzykę nagrałem do Tryptyku Jana Pawła II, a że nie jest to utwór liturgiczny tylko poetycki … to mam prawo go zagrać, zwłaszcza przed kulturalną widownią" – komentował wybór repertuaru. Wychodząc zaś na bis przez chwilę zawahał się: – "co ja tam jeszcze znam…".

Opuszczający "Strzechę" goście byli zgodni w opiniach: to był fantastyczny występ. Był, jeżeli chodzi o stronę artystyczną. Szkoda, że nie wszyscy zaproszeni goście na uroczystość rozdania nagród chcieli pozostać na koncercie, w związku z czym sporo miejsc w sektorze dla gości świeciło pustkami. Z powodu rezerwacji miejsc dla bardzo dużej ilości gości zaledwie kilka ostatnich rzędów przeznaczonych było na biletowane miejsca. Szkoda, bo chętnych do kupna biletów nie brakowało. Gdyby impreza tej rangi odbywała się w większej sali, np. na ul. Chopina… Z niecierpliwością czekamy kiedy znów będzie można z niej korzystać.
A oto sylwetki laureatów:
ALDONA KRUPA–GAWRON – nagroda w dziedzinach: ważne wydarzenie kulturalne, animowanie społecznego życia kulturalnego, upowszechnianie twórczości artystycznej. Jest inicjatorem i organizatorem Międzynarodowych Spotkań Artystycznych – „Śląsk kraina wielu kultur”. W roku bieżącym zrealizowała dziewiątą edycję przedsięwzięcia, które wzbogaciło obchody Dni Raciborza. Podczas tegorocznego Festiwalu wystąpiło 25 zespołów artystycznych; 15 zespołów Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”, którego nagrodzona jest prezesem i choreografem oraz 10 zespołów – gości z kraju i z zagranicy. Oprócz występów podczas Dni Raciborza zespoły zaprezentowały się także w koncertach plenerowych na rynku miasta, wystąpiły w raciborskich szkołach i w Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień”. Ponadto, laureatka wraz z zespołami Stowarzyszenia aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta i regionu jak również promuje Racibórz w licznych przedsięwzięciach organizowanych na terenie kraju oraz poza jego granicami.
ADRIAN SZCZYPIŃSKI – nagroda w dziedzinach: upowszechnianie twórczości artystycznej, animowanie społecznego życia kulturalnego. Jest współtwórcą (razem z p. Ewą Wawoczny) sześciu filmów, które swoją tematyką sięgają m.in. najważniejszych wydarzeń historycznych i wybitnych postaci Raciborza. Filmy otrzymały główne nagrody na Ogólnopolskim konkursie „Ocalić od zapomnienia”. Laureat pełen jest pasji, zaangażowania i oddania się sprawom sztuki i kultury filmowej. Jest m.in. współautorem audycji radiowej pn. „Bilet do kina”, nadawanej przez Radio „Vanessa”, jednym z głównych autorów tekstów m.in. na temat analizy efektów specjalnych, recenzji filmów strony internetowej Stowarzyszenia Klub Miłośników Filmu. Jest także współtwórcą (operator kamery, oświetleniowiec) teledysków raciborskiej formacji HipHopowej „Generacja Lunatyków”.
Ks. ADAM ROGALSKI – nagroda w dziedzinach: animowanie społecznego życia kulturalnego, upowszechnianie twórczości artystycznej. Ksiądz łączy posługę duszpasterską z animowaniem społecznego życia kulturalnego, będąc inicjatorem, organizatorem i współorganizatorem wielu zamierzeń kulturotwórczych. Od kilkunastu lat pod Jego kierunkiem realizowany jest Przegląd Piosenki Religijnej „Spotkałem Pana”, który w początkowych edycjach odbywał się w Raciborskim Centrum Kultury, a od ubiegłego roku zamierzenie realizowane jest w plenerze w centrum miasta. Jest to zarówno wydarzenie religijne jak i muzyczne, podczas którego występują raciborskie zespoły oraz wykonawcy z zewnątrz. Ponadto, jest inicjatorem i organizatorem plenerowych spotkań jak Koncert Papieski, Koncert Uwielbienia i in., realizowanych w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II. Są to niecodzienne działania, podczas których uczestnicy chcą zjednoczyć się na modlitwie poprzez muzykę i śpiew. Ksiądz Proboszcz współpracuje ze stowarzyszeniami, instytucjami, jednostkami oraz osobami, które podejmują działania kulturalne na rzecz raciborskiej społeczności. Owocem tego współdziałania są wystawy, koncerty kolęd i pastorałek oraz festyny rodzinne.
STANISŁAW BOROWIK – nagroda w dziedzinach: animowanie społecznego życia kulturalnego oraz ważne wydarzenie kulturalne. Nagrodzony jest inicjatorem i jednym z głównych organizatorów przedsięwzięcia pn. Memoriał im mł. kpt. Andrzeja Kaczyny i dh. Andrzeja Malinowskiego, poświęconego pamięci strażaków, którzy zginęli w sierpniu 1992r. podczas pożaru lasów w rejonie Kuźni Raciborskiej. Memoriał to nie tylko działanie ku pamięci strażaków, poległych w walce z żywiołem; to także zamierzenie integrujące raciborzan oraz przybyłych na tę okoliczność gości. Zespoleniu temu sprzyja organizacja wielu działań o charakterze artystyczno-rozrywkowo – sportowym, realizowanych podczas trwania Memoriału, który cieszy się wśród raciborzan dużą popularnością i uznaniem. Tak jak w poprzednich edycjach przedsięwzięcia, tegoroczne zgromadziło licznych odbiorców – mieszkańców Raciborza jak i gości przybyłych do miasta na tę okoliczność.
MAŁGORZATA DZIEDZIC – nagroda w dziedzinie upowszechnianie twórczości artystycznej. Laureatka jest znanym choreografem tańca towarzyskiego. Jako instruktor Raciborskiego Centrum Kultury prowadzi kursy tańca towarzyskiego, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Absolwenci kursów kształcą swoje umiejętności w prowadzonym przez nią Klubie Miłośników Tańca Towarzyskiego. Członkowie Klubu biorą udział w Turniejach Tańca Towarzyskiego reprezentując Racibórz na Międzynarodowym Festiwalu Tanecznym w Mikołajkach, Ogólnopolskich Turniejach Tańca Towarzyskiego w Nysie, Kłobucku, Głuchołazach, Sosnowcu, Olsztynie, Jeleniej Górze, Złotych Horach. Z każdego wyjazdu przywożą dyplomy i medale.
MICHAŁ JUSTYCKI – nagroda w dziedzinie upowszechnianie twórczości artystycznej. Laureat jest niesłyszącym instruktorem plastyki w Raciborskim Centrum Kultury, Prezesem Polskiego Związku Głuchych – koła terenowego w Raciborzu. Pracuje z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi, utrzymując kontakt ze środowiskiem artystycznym z niedosłuchem z całej Polski. Jest pomysłodawcą i organizatorem wystaw plastycznych osób niesłyszących oraz Ogólnopolskiego pleneru malarskiego „Tworzę więc jestem”. Od wielu lat uczestniczy w plenerach i wystawach na terenie kraju i poza jego granicami. Zapraszany jest także jako juror, komisarz, specjalista i wykładowca.
SEBASTIAN RYSZTAK – nagroda w dziedzinach: upowszechnianie twórczości artystycznej, animowanie społecznego życia kulturalnego, ważne wydarzenia kulturalne. Nagrodzony prowadzi znany miłośnikom muzyki pub Atmosfear. W środowisku kulturalnym postrzegany jest jako niestrudzony organizator dziesiątek koncertów, których jest najczęściej jedynym sponsorem a także akustykiem, bileterem i ochroniarzem. Dzięki niemu mogliśmy w Raciborzu usłyszeć czołówkę polskiej sceny muzycznej oraz liczne zespoły zagraniczne m.in. z Czech, Słowacji, USA, Anglii, Francji.
WANDA PIETERA – nagroda w dziedzinie animowanie społecznego życia kulturalnego. Laureatka jest aktywnym członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. W przeszłości należała do kolegium redakcyjnego„Gazety Raciborskiej”, wydawanej pod patronatem TMZR-u. Aktualnie animuje społeczne życie kulturalne poprzez współorganizowanie rożnych imprez o zasięgu lokalnym; są to spotkania autorskie, wystawy artystyczne i in. Jako wolontariusz prowadzi sekretariat Towarzystwa; od wielu lat redaguje kronikę wydarzeń związanych nie tylko z działalnością Towarzystwa, ale także z ważnymi problemami o zasięgu lokalnym i krajowym. Pozyskuje sponsorów na działalność kulturalną TMZR-u.
URSZULA LAMLA – nagroda w dziedzinie animowanie społecznego życia kulturalnego. Nagrodzona od 20 lat aktywnie działa na rzecz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Woj. Śląskiego Oddziału w Raciborzu, motywując i wspierając niemieckojęzyczne chóry, grupy taneczne, które m.in. są bazą do działania Towarzystwa. Od 1989 roku jest członkiem chóru mieszanego im. Josepha v.Eichendorffa, ponadto założycielką mieszanego chórku dziecięcego, nazwanego imieniem poety. Dzięki Jej staraniom Towarzystwo pozyskało środki na organizację projektu pn. „Josef von Eichendorff przyjaciel młodzieży”, który przeprowadzono z okazji obchodów roku Eichendorffa. Ponadto, laureatka aktywnie uczestniczyła w powstaniu w Studziennej Szkoły Podstawowej z oddziałami dwujęzycznymi. Do dnia dzisiejszego zabiega o dodatkowe środki finansowe na zakup pomocy naukowych.
KRYSTYNA KOMAREK – nagroda w dziedzinie popularyzacji książek i czytelnictwa. Laureatka pełni funkcję kierownika wypożyczalni głównej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla. Jest współorganizatorem wielu zamierzeń mających na celu upowszechnianie czytelnictwa i tworzenie pozytywnego wizerunku Biblioteki. Jej praca włożona w propagowanie czytelnictwa przynosi wymierne efekty statystyczne. Porównując lata 2000-2008 odnotowano w wypożyczalni głównej wzrost czytelników o ponad 600, a wypożyczeń o blisko 35.000 egz. W dobie wciąż wieszczonego upadku czytelnictwa tak duża poprawa wyników pracy zasługuje na szczególe wyróżnienie i docenienie. Nie udałoby się tego osiągnąć bez jej zaangażowania.
EWA WAWOCZNY – nagroda w dziedzinach: upowszechnianie twórczości artystycznej, animowanie społecznego życia kulturalnego. Jest współtwórcą sześciu filmów, które swoją tematyką sięgają m.in. najważniejszych wydarzeń historycznych i wybitnych postaci Raciborza. Filmy otrzymały główne nagrody na Ogólnopolskim konkursie „Ocalić od zapomnienia”. Jednocześnie, będąc pasjonatką Bractwa Rycerskiego, aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta i regionu jak również promuje Racibórz w licznych przedsięwzięciach organizowanych na terenie kraju.
/pas/