Powiat: budżet trudny, ale ambitny

2

Rada Powiatu jednogłośnie przyjęła budżet na rok 2010. Budżet trudny, co wielokrotnie podkreślał starosta Adam Hajduk. W bieżącym roku powiat przewiduje na wydatki ponad 123,5 mln złotych

5 stycznia br. Rada Powiatu zebrała się na specjalnej sesji, by uchwalić budżet na 2010 rok, którego projekt  został przygotowany w oparciu o nową, obowiązującą od 1 stycznia ustawę o finansach publicznych. Wyznaczony poza zwykłym planem pracy Rady termin pozwolił przyjąć dokument zgodnie z nowymi przepisami, zaś termin na początku roku został wybrany także ze względu na pożyczkę dla szpitala, której powiat nie mógł udzielić na podstawie prowizorium, a która potrzebna jest placówce na bieżącą działalność.

- reklama -

– Chociaż zewsząd się słyszy, że kryzys mija, my go w budżecie bardzo odczuwamy, każda złotówka jest bardzo ważna – powiedział we wstępie do  głosowania starosta. Zwłaszcza, że powiat nie ma zbyt dużych dochodów własnych: jest to niespełna 18 mln zł pochodzących głównie z subwencji wyrównawczej oraz podatków od osób fizycznych i prawnych, z których to środków trzeba utrzymać jednostki podległe jak chociażby PUP czy PCPR. 73 miliony pochodzą ze środków zewnętrznych i to głównie dzięki tym środkom będą mogły być kontynuowane stare  bądź rozpoczęte nowe inwestycje. – Gdyby nie te środki, moglibyśmy tylko trwać, bez inwestycji, bez działania, a tylko wydawać prawa jazdy. Jest wiele powiatów w których tak się dzieje – podkreślił rolę władz powiatu w zdobywaniu dodatkowych pieniędzy starosta. Dodatkowo wyjaśnił wątpliwości radnego Jana Matyi, pytającego co spowodowało, że kredyt zaciągnięty dla zbilansowania budżetu (który początkowo miał wynosić 7, następnie 5 mln) ostatecznie wyniósł 3 mln złotych. Okazuje się, że Powiat zadłużył się na mniejszą kwotę dzięki wolnym środkom, zaoszczędzonym w poprzednim roku.

Najważniejsze inwestycje przewidziane w budżecie powiatu na rok 2010:

– Kontynuacja remontu Zamku Piastowskiego (już dziś wiadomo, że w 2010 roku inwestycja nie zostanie ukończona i przeciągnie się na rok następny; w planach jest ukończenie przynajmniej budynku bramnego)

– Remont ul. Brzeskiej w Raciborzu

– Remont drogi powiatowej w Modzurowie

– Budowa kompleksu sportowego przy SMS w Raciborzu

 

/ps/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

2 KOMENTARZE

  1. anka

    czy ktoś mi może powiedzieć ile było w zeszłym roku?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here